Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?

Yunus  KIZIL

26.Şubat.2014, 09:26

Yunus KIZIL

 

GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?

(içindeki kahramanı arayan bir anafor……)

 

Allahu Ekber!

Zifiri karanlıkta okunan ezan sesine heyecanla doğruldum. Telaşlı ellerle kapıyı kırarcasına açıp harabeye çevrilmiş kentin sokaklarında koşarak sesin geldiği yere doğru atıldım. Her yanı yangın yerine dönmüş ve bir fırsatçı şımarıklığı ile ruhu elinden alınmış bir insana benzeyen kentin yıkıntıları arasında zamanı yırtarak sese doğru çırpınmaya devam ettim. Bu sesi duyan ya da uyanık kalmayı beceren insanlar, yüzleri ve elleri kir, pas hatta is içinde perişan bir halde sese doğru bakıyorlardı. Ben ise merak ve telaşlı adımlarla karanlık sokağı doldurmaya devam ediyordum.

Ayakkabımın dahi olup olmadığını bilmeden şehrin her taşını, soğuğunu, sıcağını, cam kırıklarını ve çakıl taşlarını hücrelerimde hissederek gücümün ve nefesimin yetip yetmeyeceğini aklıma bile getirmeden koşuyordum. Kırık dökük pencerelerin aralıklarından, harabe kentin yıkılmış binaları içinden bakan herkes, bu sesi yani; KIYAM’a daveti duyuyordu. Ama sadece duyuyordu. Hayret ifadeleri kentin meraklı insanlarının yüzlerinde çoktan yerini almış, herkesin aklına “KİM ?” sorusu düşmüştü. Anlaşılan sadece  ben değildim bu sesi duyan ama bir ben koşuyordum yıkılmış caminin minaresine doğru….

Birazdan cami yolun sonunda göründü. Cami bile bu yıkımdan nasibini almış, adeta ezbere söylenen sözleri tekrar etme yarışına girmiş ama idrak edememiş insanların ve Müslüman gibi görünme kaygısındaki  kalabalıkların yani bizzat cami cemaatinin marifeti ile yıkılmıştı. Düşünmeden sevmiş, düşünmeden ağlamış insanlar sanki düşünmeden secde ediyor gibi hıçkırıyordu devasa camii. Oysa; kendini din-i İslam’dan daha fazla sevmeyen bir kul atılmalıydı top mermilerinin önüne. Oysa dünyayı ve şöhreti kulda aramayan bir kul vazgeçmeliydi canından. Anlaşılan bu camiyi ve kenti düşman değil; sadece kendisini seven ve düzen devam ettikçe bana bir şey olmaz diyen Müslümanlar harabe haline getirmişti. Hem de her nefsin ölümü tadacağını bile bile…

Yaklaştıkça ağırlaşan bir görüntü beni bekliyordu . Cami yıkılmış, minaresinin kapısına taşlar yığılmıştı. Minarenin şerefesinde sağ eli kulağının üzerinde yanık sesiyle“Namaz uykudan daha hayırlıdır” diye diye ezan okuyan birisi vardı. Sesini duyduğum kişi bu olmalıydı.


  Minarenin kapısına örülmüş taşları kanayan ellerime aldırmadan dağıtıp, minarenin merdivenlerine çıkacak bir yer açtım. Kan ter içinde dar merdivenleri soluğum taşarak kulağımda ezan sesi ile tırmandım ve şerefeye ulaştım. Daracık yere bakındım, bakındım. Az önce duyduğum ezanı okuyan kimse yoktu. Ve ben artık sesi duyamıyordum. Bu ölü kenti uyandırmak için ezan okuduğunu duyduğum kişi yoktu. Hâlbuki tüm şehir duymuştu bu ezan sesini. Benim gibi görenlerde vardı. Ama yoktu, hiç kimse yoktu burada.

Aşağı indim. Aradığım yol başçıyı bulamamanın ızdırabı ile meraklı bakışların arasında evime doğru yöneldim. Rüzgâr terlemiş alnıma buz gibi vuruyordu. Annesinin elini tutmuş ve korkulu bakışlarla beni izleyen küçük bir çocuk, karanlıktan ve bu ölü kentten tiksinmişçesine annesine seslendi:

-Güneş ne zaman doğacak anne? Bu karanlık derdimizin sebebi mi, yoksa çaresi mi olacak?

Annesi; vatan olmayı bir toprak parçası olmaya, bayrağı bir bez parçası olmaya indirgeyen, kişilikleri ve zihinleri harabeye çeviren bir teslimiyeti ve yıkılmanın gerçek nedenini ortaya koyan bir itirafı söylemenin mahcubiyetiyle şöyle seslendi evladına:

-Gördüklerimizi söylediğimizde…

Bu haber 4 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
İNSANIN KIYMETİ
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi