Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bakıp da Göremediklerimiz

Osman DEMİRTAŞ

31.Ekim.2012, 14:41

Osman DEMİRTAŞ

BAKIP DA GÖR(E)MEDİKLERİMİZ…

 

            Emperyalistler artık şunu anladı; “topla, tüfekle, ihtilallerle ya da terörle bu devlet yıkılamıyor, mucizevi bir şekilde insanlar birbirine kenetleniyor. Yeri geliyor o şanlı tarihleri, yeri geliyor o derin kültürüne sahip çıkıyorlar ,  hiçbir şey bulamazlarsa çekilen ortak acıları akıllarına geliyor, başka hiçbir millette  görülmeyen bir hız ve istikrar ile tek yumruk oluveriyorlardı. Üstümüzde yeni buldukları bir silahı kullanmaya karar verdiler.  Adı da tanıdık aslında  “ MEDYA” diyorlar namına…

 

            Sistemi işletmeye başladılar; İlk önce uydurma bir ekonomik kriz bahanesiyle insanları işsiz bıraktılar. İşsiz bırakılan insanların bir şeyle uğraşıp vakit geçirmesi gerekiyordu, hem işsizlikleri hem çektikleri acıları unutturmak hem de devlete isyan ettirmemek gerekiyordu .  Bu nasıl yapılabilirdi peki? Zengin insanların hayatlarını, aşklarını, yaşantılarını  anlatan diziler yaptılar. İşleri güçleri, paraları var ama bakın onlar da mutlu değil üzülmeyin temasını iyice beyinlere yerleştirdiler.  İnsanın egosunu tatmin edici şiddet içerikli dizilerle de süslemeyi unutmadılar. İnsanlar baktıkça derinden derinden bir özentiyle ağızlarını ayıra ayıra bu dizilere baktılar, bir sonra ki bölümünü iple çekerek…Tartışma programlarını geç saatlere koydular ki fazla izleyen olmasın. (Hoş orada da istedikleri kişilere istediklerini söylettiler ya olsun) En azından insanlara bir fikir vermesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

            Bir sonra ki aşama ise Türk adetlerine ,aile yapısına ait olmayan dizilerdi bunlarda tuttu, yeğen amcasının eşiyle, filan filanın kocasıyla aşklar, ihtiraslar, Ali Kaptan ne yapıyor ne olacak şimdi? …  saçma sapan şeyler..  

            Bu aşamalar tamamlandıktan asıl can alıcı noktaya gelindi. Devlet büyükleri.. İlk önce Can Dündar, Mustafa belgeseliyle bu işe katkıda bulundu, Atatürk’ü aciz, içkiye düşkün yalnız bir adam olarak gösterdi, başta itirazlar oldu ama sonra medya istediği kişileri ekrana çıkardı bunun kabullenilmesini sağladı.  

            Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman 20 milyon metrekarelik  Osmanlı toprağını bir at sırtında yöneten, ata bine bine ayak pazuları nasır tutmuş, son seferinde sırtımın kamburu gözükmesin, askerim üzülmesin diye sırtına tahta bağlayıp sefere çıkan bir hükümdar,  şehvet düşkünü, “ uçkuruna sahip olamayan” biri “evlat katili” olarak gösterilmiş Türk milletinin geçmişle bağını koparmaya çalışmışlardır. Haa bu arada birileri de övülmektedir, ön plana çıkarılmaktadır.

      Hür Adam” Filminde olduğu gibi. Saidi Nursiler… Kimdir Saidi Nursi?  Özetle : “Saidi Kürdi diye anılan bir şahsın esas gayesi, Türklüğü tahrif ederek ayrı bir Kürt devleti kurmaktır. Nitekim yaşamı boyunca bu amacını gerçekleştirmek için etkinlik göstermiştir. Doğduğu bölgeden( Bitlis’den ) İstanbul’a gelen Said-i Kürdi, 31 Mart ayaklanmasına katılmış, Milli mücadele döneminde Kürt Teali Cemiyeti kurucuları arasında yer almıştır. Bu zamandan 1950’ye kadar risaleleri yaymaya ve cemaatini büyütmeye devam etmiştir. 1950 sonrasında yazmış olduğu risalelere dayanan cemaatini iyice güçlendirmiş ve bu dönemki DP hükümeti ile işbirliğine girmiştir. Atatürk’ün başlattığı toprak reformunu yarıda bırakarak bölgesinin ağalara ve şeyhlerin elinde kalmasında büyük pay sahibi olan Said-i Nursi zamanın iktidarı Adnan Menderes tarafından eli öpülerek el üstünde tutulmuştur.

                 

            Yine dikkat ediyor musunuz? BDP milletvekilleri en az ana muhalefet partisi kadar ekranlarda boy gösteriyor, “ 2 dil, özerklik, öcalana ev hapsi ” kaygısız konuşuyorlar. Kimse de ses etmiyor hani onlar sözüm ona “ seçilmiş “ ya çok kutsallar… Demokrasiyi araç olarak kullanıyorlar. Amaçlarına ulaşmak için….  İşin garibi insanlarda bu konulara zamanla alıştılar normal karşılar oldular, hiç tepki göstermez oldular. Haburdan ellerini kollarını sallayarak girip, “pişman değilim” demelerine rağmen ayaklarına kadar Cumhuriyet savcıları gitti ve birçoğunu serbest bıraktı. Aynı savcılar ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle Cumhuriyet Bayramını kutlayanlara ise soruşturma açtı. Gene ses seda yok.. Nasıl uyuşturulduysak artık.  Şehit cenazelerini yayınlamak yasak, hele “ tek tük ise” söyle geç sadece. Dörtten fazla olursa işte yalandan birkaç görüntü yayınla yeter!! Yeter ki açılıma zarar gelmesin mantığıyla hareket ediyorlar.

          

        Şu hikayeyi bilir misiniz? : “ Bir kurbağayı birden sıcak suya atarsanız can havliyle sıçrayıp sudan çıkabilir. Ama ılık bir suya koyup suyu yavaş yavaş ısıtırsanız, suyun gitgide ısındığını fark edemeyip sonunda ölür. “ Bize de emperyalist güçlerin yapmaya çalıştığı bu değil mi? Yavaş yavaş duyarlılığımızı yitirmiyor muyuz? Ne dersiniz?

 

           Daha yazacak çok şey var ama neyse… Sözün özü, dikkatli olmak lazım. Bir şeyler ters gidiyor… Bir şeylerin ters gittiğini görenler, göremeyenleri uyarsın. Ne pahasına olursa olsun…

            Sadece biraz duyarlılık göstermemizin, bilinçli olmamızın  zamanı gelmedi mi?

En azından bir şeylerin farkında olmamız gerektiği  düşüncesindeyim…  Yarın çok geç olabilir..

Saygılarımla..

 

 

Osman DEMİRTAŞ

         

Bu haber 6 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
İNSANIN KIYMETİ
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi