İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ


Açıklama: Yaşadıkları, biriktirdiği anılar onu rahatsız etmeye başlamışsa bazı şeyleri yaşanmamış farz edip geçmişe bir sünger çeker.
Kategori: Hayata Dair
Eklenme Tarihi: 08.Aralık.2017
Geçerli Tarih: 19.Ocak.2018, 03:02
Site: Yazanel Edebiyat
URL: http://www.yazanel.com/haber_detay.asp?haberID=1185


                          İNSAN ÇEKER


     İnsan, bu hayatta neler çekmiyor ki: Hayırlı bir işe başlarken besmele çeker, Rahman’ın rızasını kazanmak için niyetlenip açlık ve susuzluk çeker, sofraya oturduğunda biraz fazla kaçırsın sonrasında hazımsızlık çeker. Erkekse peygamber ocağında komutanına tekmil çeker, kadınsa bu dünyadaki kutsal vazifelerden biri olan annelik için saatlerce sancı çeker, cesareti yoksa sezaryene girer, sonraki  birkaç  günde ağrı çeker, çocuk sevgisi gibi eşsiz bir duygu için ilk iki yıl uykusuzluk çeker.

    Bazen ruhu sıkılır, bitmeyeceğini düşündüğü dertler çeker, herkesten gizli bir sevda çeker, vuslatın imkânsız olduğunu anlayınca aşk acısı çeker. Akşam oldu mu o hüzne eşlik etmek için evin perdelerini çeker, çakır keyif olmak için bazen şeytana uyup bir meyhanede kafayı çeker, ele verir telkini; kendi yutar salkımı kabîlinden sık sık nutuk çeker, birilerine şirin görünmek, işini yaptırmak için yalakalıkta uzmanlaşır, yağ çeker.

     Kendisi için süslendiğini iddia eder fakat ne tesadüfse başkalarıyla görüşeceği zaman güzel olayım diye fön çeker, farklı sebeplerden yollara düşer, gurbeti kendine mesken tutunca sılanın hasretini çeker, sevdikleri gönlüne düşünce, annesinin yemekleri burnunda tütünce dayanamaz bir ahh çeker,günlük telaşlar onu o kadar yorar ve her şey üst üste gelmişse bir off çeker,soğuk ve yalnız gecelerde ayaklarını uzatıp üstüne kocaman bir yorgan çeker.

     Yaşadıkları, biriktirdiği anılar onu rahatsız etmeye başlamışsa bazı şeyleri yaşanmamış farz edip geçmişe bir sünger çeker. Eline tespihi alıp ya sabır çeker, peygambere salâvatı yanlış anlayıp belli bir cümleyi tekrar ederek- hatta bir süre sonra hiçbir şey hissetmeden- salâvat çeker, yanlış inanışları, hurafeleri, din tüccarlığını fark ettiği için muhalefet olur; batıla karşı hakkı söyleyince şimşekleri üstüne çeker, haddini bilmeyenlere ayar çeker.  

     Ses yok fakat fizik güzelse birden şarkıcı olur ve klip çeker, şansı dönmüşse usta bir oyuncu olduğuna kendini de inandırıp bir film, olmadı bir dizi çeker. Eğitimli bir yönetmense insanların sahte dünyasıyla uğraşmaktan bıkıp hayvanlar âlemine dalar belgesel çeker, ânı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çeker, öğrenciliğinde bir kere de olsa kopya çeker. Neşeli olunca keyfi tavan yapmışsa önce zılgıt sonra halay çeker, mektup yazmaya üşendiği için önemli günleri fırsat bilir ve yakınlarına kısa mesaj çeker, okumayı sevmeyince yün kazağın yıkama talimatını es geçer, kazağı yüksek ısıda yıkatınca kazak çeker.

    Nasıl olsa herkes aynısını yapıyor, benim neyim eksik deyip ev kredisi çeker, cüzdanında paradan çok kredi kartı taşımaya başlayıp bir de borçlarını ödeyemez duruma düşünce bir vahh çeker, imtihan gereği sağlığı bozulduğunda bir dönem hastalık çeker, umudunu yitirmeden sağlıklı, güzel güzleri iple çeker. Kız ise halaya, oğlan ise dayıya çekeceğine kesin gözüyle bakılan çocuk ergenlikte ailesiyle çatıştıkça kime çekti bu çocuk, diye yakınan büyüklerinin kahrını çeker.

      Parayı buldu mu hemen altına son model bir araba çeker, paylaşmayı sevdiği için çevresindeki fakir, fukaranın mutfak masrafını çeker, cep dolu, gönül de zengin olunca dostlarına her fırsatta ziyafet çeker, şık görünmek için üstüne jilet gibi bir takım çeker, kem gözlere denk gelirse nazar çeker. Zâlimin karşısına dikilince dikkat çeker.   

    Acısıyla, tatlısıyla birçok şey yaşar ve her canlı gibi vadesi dolunca gerçek hayatı için sonsuz yolculuğa çıkar, bu yalan dünyadan çeker, gider. Birçok şeyi çeken insan, nedense bir başkasını çekemez…                                                                                                           

                                                                                                                                                      Arzu METLİ