Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KENDİNİ BEĞENMEK- AYDIN UZKAN

KENDİNİ BEĞENMEK- AYDIN UZKAN

Tarih 18.Kasım.2014, 20:38 Editör Aydın UZKAN

Kendisini aşırı beğenmiş kişiler özünde yalnızdırlar ama farkında bile değildirler.

 

                                

            KENDİNİ BEĞENMEK


       ‘’En büyük yalnızlık kendini beğenmektir’’ der Hz Ali.  Kendisini aşırı beğenip çevresini küçük gören,  kompleksli bir yaklaşım içine giren kişi   ruhsal açıdan sorunludur. Kendini beğenme özelliği yerine kendi  fikirlerini,  karakterini geliştirip bunlara saygı duymak,  insanın  yaşama daha çok bağlanmasını sağlayan  bir özelliktir.

   Kendini beğenenler   derken kastedilen, başkalarını kendinden  aşağı  gören, onlara tepeden bakan kısacası böbürlenen ve kibirlenenler  tiplerdir . Yolsa  özgüven sahibi,  bilgi ve maharette yeterli  olgunluğu  sahip, hak  ve  hukuk  gözetmede  son  derece  hassas, en erdemli  özelliklerini uygun ortamlarda en  münasip bir söylemle  ifade eden, doğru fikir ve inançlarını sonuna kadar savunan, toplumun  önünü  açan  kişiler kendini beğenenler gurubuna dahil olamaz. Kendini beğenmek, kibirle aynı anlamda gibi  görünüyorsa da aralarında bir fark vardır. Örneğin, bir adam dünyada tek başına kalsa, bu kişinin kibirlenmesi düşünülemez, ancak kendini beğenmesi düşünülebilir.

  Kendini beğenmek nicelik sıfatıyla beraber kibre doğru koşturmadıkça, insanın kendisiyle barışık olmasını sağlar. Kendini başkalarıyla karşılaştırmadan beğenen kişi, çevresindekileri de beğendiği sürece sorun yoktur. Başkalarını hep düşük görüp sürekli kendini beğenen kişi ise başkalarından çok kendisini alçaltmış olur. Gözlerinde kendisisini beğenmişliğin perdesi olanlar zaten başkalarının güzelliğini göremezler. Kendisine hayran olanın hayranı azdır.  Bir hikaye anlatılır. ‘’Narkisos ne kadar da yakışıklı bir delikanlıymış. Fakat genç kızların, onu gördüklerinde nerede ise pencereden atlamaya kalkışmaları ve diğer insanların ona söyledikleri övgü dolu sözler onu fazla etkilemiyormuş. O zaten kendisini çok beğenen, adete kendisine aşık birisiymiş. Bu yüzden küçümsediği insanlardan uzaklaşarak, bir göl kenarındaki kulübede yaşamaya başlamış. Her gün göle gidiyor ve gölün berrak suları içinde kendine bakarak suda kendi yansımasını izliyormuş. Bir gün böyle hayran hayran kendini izlerken  suya düşmüş ve yüzme bilmediği için boğularak ölmüş. Bütün köy ‘’ Dirisin doyasıya göremedik bari ölüsünü görelim’’ diyerek göle gitmişler. Bakmışlar ki göl şıpır şıpır ağlıyor. Göle şöyle demişler :’’Sen  bari ağlama zaten sen her gün onun güzelliğini izliyordun, şimdi neden ağlıyorsun ?’’ Göl cevap vermiş: ‘’ Ne izlemesi ? Ben onun gözlerinde kendimi izliyordum’’. Bundan sonra bu gölde bir çiçek açmış, onun adı da Narkisos olmuş. Bu bizim dilimize Nergis olarak geçmiş ve bu şekilde kendini çok  beğenen  insanlara da ‘’Narsist’’ denmiş.  Keşke delikanlı kendi güzelliğine hayran olup, kendini bu kadar beğeneceğine yeteneklerini geliştirseydi.En azından yüzme öğrenebilirdi.’’ (1)

      Kendisini aşırı beğenmiş kişiler özünde yalnızdırlar ama farkında bile değildirler.Onlar, nasihat dahi kabul etmez. Hep itiraz eder, öyle değil diyerek kendini haklı, karşısındakini haksız çıkarmaya çalışır. Kendini beğenenler, diğer insanların aklını, fikir ve düşüncelerini, davranışlarını hattâ giyim kuşamlarını beğenmezler. Bu beğenmezlik ise  insanların birbirine tahakküm kurmasına kadar varabilir. Yeryüzünde var  olan zulümlere bakarsanız, bu kendini aşırı beğenmişliğin izlerini görebilirsiniz.

       Kendini beğenmenin  sonu gelmeyen  ve git gide artan bir özelliği vardır.. Bu artış ise benliği kuvvetlendirdiği gibi kişiyi daha da yalnızlaştırır. Sosyal bir varlık olan insanın ,kendini aşırı beğenmesi uğruna yalnız bir yaşam sürmesi sosyal yaşama da bir ihanettir.  Mutlu bir yaşam için kendinizden üstün kişilerin var olduğuna inanmalı, onları da beğenmeli, değer vermelisiniz. Böyle davrandıkça  sizinde  değeriniz de artar.  “Şüphesiz Allah, büyüklük taslayıp böbürlenen hiç bir kimseyi sevmez.” (Nisa/36)

1)      Hayatınızı değiştiren öyküler , Hakan BÜYÜKDERE

Bu haber 41 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Alıntıya Dair

5 ÖNEMLİ DERS

5 ÖNEMLİ DERS "Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.."

Bitişik Eğik Yazıya Başlarken Yapılan Pedagojik Yanlışlar

Bitişik Eğik Yazıya Başlarken Yapılan Pedagojik Yanlışlar Okuma zihinsel, yazma ise fiziksel bir olaydır. Okulda gerçekleşen okur-yazarlık etkinlikleri sayesinde çocuk toplu...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi