Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÂŞK ve AYRILIK-Arzu METLİ

ÂŞK ve AYRILIK-Arzu METLİ

Tarih 19.Haziran.2014, 16:13 Editör Arzu METLİ

Zaman, birçok şeyin ilacı olsa da ayrılık acısına alışılması, yaşanan o özel günleri geride bırakıp herkesin kendi yoluna gittiğini kabullenmesi her

                                                        ÂŞK ve AYRILIK

 

         Gönülsüz edilen vedalar, anlatılması güç acılar getirir beraberinde. Yüreğin, aklın o en son ana takılır kalır. Duyduğun  ‘Elveda’ sözü kulaklarında çınlar durur. Yarım kalmış sevdalar, bir ömür boyu bitmek bilmeyen çileye döner.

         Sonu gelmeyecek bir heyecan, nasıl olur da bir hüsrana dönmüştür, bilemezsin. Böyle bir son düşünmediğin için olanlara bir anlam veremezsin. Aralıksız kafa yorsan da işin içinden çıkamaz, yalnızlığınla yüzleşmeye yanaşmazsın. Ne var ki yalnızlığın çıldırtan sessizliği, yanı başında bekler. Kolay mı harcanıyor, aşk dediğimiz bu yüce duygu? Yaşanması, sahip çıkılması gerekirken bu boş vermişlik niye? Bencillik zehri, en mükemmel aşkları bile sıradan bir hâle getirebiliyor. Hep ’ben’  dedikçe karşı tarafı göremez duruma geliyor insan. Tamam, herkes kendince özel ve kıymetli olabilir fakat sevda tek taraflı ya da tek kişinin çabasıyla bir şeye benzemiyor ki…

 

        Zaman, birçok şeyin ilacı olsa da ayrılık acısına alışılması, yaşanan o özel günleri geride bırakıp herkesin kendi yoluna gittiğini kabullenmesi her yüreğin kârı değil. Hele de gerçekten seven için ayrılık tam bir yıkımdır çünkü onun hayallerinde böyle bir sona yer yoktur. Terk edilen, bir sevda enkazının altında kalmış, ‘Geri dön! ‘ çığlıklarını duyan olmayınca kırık, dökük hayallerine tutunmaktan başka bir çaresinin olmayacağını anlayacaktır. Oysaki vazgeçen olsaydı her şey ne kadar da basit olurdu. Tercihi yapan o olduğu için kimseye bir şey anlatmak zorunda kalmaz. En kısa sürede yeni bir heyecana kapılıp hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam ederdi.

       Ya vazgeçilen olmak… Mücadele etmeniz gereken onlarca sorun varken daha en başından kendinizi yorgun hissedersiniz. Çaresizliğiniz, acizliğiniz, yol arkadaşınız oluverir. Nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı ve hepsinden de önemlisi bir daha kime güveneceğinizi bilmeden kuru bir yaprak misali savrulursunuz. Tamamlanmamış bir aşkın tek ve yılgın kahramanı olmak düşmüştür payınıza. İnsan ayrılıkla ölmüyor ki kurtulsun. Sizi süründürecek belki de dillere düşürecek bir dert artık sizinledir ve sizindir. Ayrılıklar bile âdil değil bu hayatta. Bir taraf çekip giderken, çok kısa bir süre sonra adınızı dahi hatırlamayacak kadar bir vefasızlıkla hayatına devam ederken; diğeri uğradığı haksızlığı hazmetmeye çalışır.

 

      Günümüz insanı modern olabilir, teknolojiyle iç içe yaşamakla övünebilir ancak en kadim duygu olan aşkı ıskalıyor. Beklentilerin bu kadar yüksek olduğu bir çağda aşkın terk edilen kişisi olmak, ne büyük talihsizlik… Terk eden, elveda diyen kurtulmuştur fakat geride kalan, zihninde cevaplanmayı bekleyen bir yığın soruyla baş etmek zorundadır. Dışarıdan bakanlar için ahkâm kesmesi kolay ateş, -değişmeyen kanunuyla- düştüğü yeri yakıyor.

 

      Vuslatı beklerken yalnızlıkla yapılan izdivaç, kişiyi mutlu etmeyecektir ama aşk belki de kavuşamamaktır. Aşkı yaşadığını zanneden biri olmak yerine onu tüm olumsuzluklara rağmen bulmaya çalışmak, acılarla terbiye olmak, daha kazançlı geliyor bana. Yaşayamadığınız beşerî bir aşkın görünürde kaybedeni olsanız da sabrınızın mükâfatını mutlaka alacaksınız. Değer verilenler, bu dünyaya ait iseler onlar zaten fânidir. Bitmeyen, sonu olmayan bir aşk ise istediğiniz yorulmadan, pes etmeden aramaya devam edin. Bu imtihanı kazanmak, o kadar zahmetsiz değil. Yakarışlarınızı ümitle besleyin. Aşktan ümit kesilmez.     

 

 

 

Arzu METLİ

Bu haber 5 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Aşka Dair

ÖLÜMCÜL SESSİZLİKLER-NAİL VARAL

ÖLÜMCÜL SESSİZLİKLER-NAİL VARAL Bendim o gün saçlarına dokunmaya kıyamayan mavi renkli rüzgârlar. Yıldız benim bakışım, ay benim serinliğimdi.

MAYIS SANCILARI- NAİL VARAL

MAYIS SANCILARI- NAİL VARAL Ta başından beri biliyordum gideceğini. Bu yüzden hiçbir zaman içten gülmedin bana, bu yüzden hiçbir vakit gerçek...
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
İNSANIN KIYMETİ
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi