Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İÇİMİZDEKİ UYUYAN GÜZELİ UYANDIRAN ADAM

İÇİMİZDEKİ UYUYAN GÜZELİ UYANDIRAN ADAM

Tarih 04.Haziran.2014, 00:17 Editör Mesut YAZANEL

Alişan KAPAKLIKAYA Çiftlik'te Konferanslar verdi.Bakalım kaç uyuyan güzel uyandı.

İÇİMİZDEKİ UYUYAN GÜZELİ UYANDIRAN ADAM

 

İnsan, eşrefi mahlukat diye bildiğimiz düşünen mükemmel varlık ama kapalı bir kutu kapısı kilidi olmayan başka bir parçası bulunmayan yürekle beyin arasında sürekli gidip gelen duygusal ve mantıksal işlemleri bir an içerisinde yapabilen gülmeye ve ağlamaya ihtiyacı olan diye çoğaltabileceğimiz tanımların aslında hiçbirinin tam olarak tanımlayamayacağı bir olgu.

        Aslında bir uzun yoldur insan hayatı yaşarken de o yolda giderken de yaşayan bir varlık.Nasılsa  her biri birbirinden çok farklı,  farklı duygular farklı bir mantık, farklı bakış açıları ve beyinlerin çalışma şekilleri ile farklı… İşte bütün güzellik orada  farklı olan güzeldir. Şöyle bir düşünün dünyada milyarlarca insan var ,milyonlarca yerleşim birimi köy ,kasaba şehir ülke var. O köylerin birinde bile üç yüz beş yüz kişinin  birbirinin tıpkısının aynı olduğunu. Bu akıl kârı değildir, aklımız almaz bunu . Düşünsenize o köyde yaşayan halkın aynı anda canı pilav çekiyor  ya da başka bir şey bir de bunu dünya üzerinde yaşayan insanlar için düşünün tam bir facia değil mi sizce de. Aynı gün içinde pirinç ya da bulgur her neyse fiyatlarının altından daha değerli bir ticaret malı haline gelmesi gibi bir durum ortaya çıkardı. “Bazı konularda birlik, aslında bu mükemmel dengenin bozulmasının da habercisidir.”

        İlim ilim bilmektir / İlim kendin bilmektir / Sen kendini bilmezsin / Bu nice okumaktır.

Okumak , o kapalı kutu insanın kilididir,kapalı kapının ardındaki sırlı varlığın uykusundan uyandırmanın en önemli ve ilk yoludur. Tabidir ki insan okumalı bir insan yavrusuyken de ilköğretim çağında, gençliğinde, orta yaşında her anında,  Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır. (Bacon) Hatırlarsınız haber bültenlerinden 80 yaşında okuma yazma öğrenen nineleri 81 ‘inde kitap çıkaran süper babaanneleri. Aslında “Okuyanlar iki misli daha iyi görür.” Çünkü  “Okumasını bilirsen, her insanın bir kitap olduğunu göreceksin. (W. E. Channing) ve o insanların içinde uyuyan güzeller olduğunu.

Alişan Kapaklıkaya adında bir eğitimci yazar ile tanışma ve çalışma şansı bulduğum bu günde ondan bir şeyler öğrendiğimi fark ettim ,şöyle diyor : “ Bu zamana kadar bin sekiz yüz elli kitap okudum ve okudukça ne kadar cahil olduğumu anladım.” Okumak böyle bir derya işte sadece kitaplarla mı sınırlı sizce ? Bence hayır, kitabı okumak sadece bir başlangıç anahtarıdır diye düşünüyorum, hayatı okumak, yaşadığın çevreyi okumak, dünyanın düzenini okumak, en mühimi de insanı okumak diye buraya bir virgül koymak istiyorum.

İnsanı okumanın en mühim yolunu da bugün öğrendim ,Alişan Hoca sağolsun , insanı okumanın en kolay yolu doğru iletişim kurmakmış yine hocanın bir sözünden alıntı yaparak izah etmeliyim. “ Dünkü güneşle bugünkü çamaşırlar kurutulmaz başka bir tabirle yabancıların sazıyla türkülerimiz söylenemez.” Bundan çıkarılan iletişim mesajı şu olmalıdır kanımca. Geçmiş artık geçmişte kaldı ,tarihimizi iyi bilmeliyiz ancak insanlarla iletişim kurarken özellikle gençlerle ve okul çağındaki bireylerle ilk şart onların diliyle iletişime geçmeli onu anladığınızı onun diliyle ifade ederek ona göre iletişimi gerçekleştirmeliyiz. Çağı çağın şarlarıyla değerlendirmeliyiz.Onun için dünkü güneş bugünkü çamaşırı kurutmaz çünkü artık etkisi yok.

Ben de hocanın sözünü kendimce yorumlayarak bir mesaj vermek istiyorum buradan Alman eğitim sistemini denedik, İngiliz eğitim sitemini getirdik, Finlandiya eğitim sistemiyle bir şeyler yapmaya çalıştık, yapılandırma dedik ,öğrenci merkezli dedik ama bizim geleneksel yöntemleri denemek Türk eğitim sitemini kullanmak hiç aklımıza gelmedi, bazen aradığımız en değerli maden elmas , uyuyakaldığımız ağacın altında gömülüdür. Başarıyı , sevgiyi,saygıyı,anlayışı vs. çok uzaklarda aramaya gerek yok hepsi bizim içimizde ve imkansız diye bir  şey yoktur.

Bugün muhteşem yaşanmış hikayeleri kaynağından dinleme şansımız oldu, zaman zaman  gözyaşlarımıza hakim olamadık ,içimizden bir şeyler bulduk, gönül sazımızın telleri titredi de susmak bilmedi ve yüzlerce başka uyuyan güzel ve sessiz çığlıklar ve serzenişler… Tabiki kahkalara boğulduğumuz eğlenceli anlar da olmadı değil. Bugünkü halet-i  ruhiyemizi tasvir etmek gerekirse Çiftlik’in havası gibiydi nasıl mı ? Parçalı bulutlu. Güzel başarı öyküleri ve şaka yollu esprili anlarda simsiyah bulutlar arasından sızan güneş huzmeleri gibi kararlı ve coşkuluydu katılımcılar. Acıklı deneyimlerin anlatımı sırasında ise gözlerdeki nemleri saklarcasına başlar öndeydi aynı kararlılıkla. Güzel olan neydi bugün biliyor musunuz ? İlk defa bu ilçede bu kadar personelin,halkın ,öğrencinin 3 ayrı konferansta da sıkılmamış,bunalmamış 3 saat aralıksız sonuna kadar dinlemiş aynı anda gülmüş ve duygulanmış olmasıdır.Bu da ayrı bir övünç kaynağıdır ve hocanın ne kadar doğru iletişim kurduğunun da bir göstergesidir.

En kısa zamanda yine böyle konferansların ve etkinliklerin gerçekleştirilmesi dileğiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


MESUT YAZANEL

 

       


       

Bu haber 31 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitime Dair

OCAKBAŞI SOHBETİ

OCAKBAŞI SOHBETİ Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından düzenlenen ocakbaşı sohbeti daveti

KAR TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY

KAR  TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY Doktorların “iki ay” bile yaşamaz dedikleri küçük arkadaşımın her şeye rağmen hayatan gülümseyerek “Ben geldim...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi