Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EĞİTİM 2023 TEN SBS VE LYS ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE VE VELİLERE TAVSİYELER

EĞİTİM 2023 TEN SBS VE LYS ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE VE VELİLERE TAVSİYELER

Tarih 20.Mayıs.2013, 12:06 Editör editör

Yine sınav öncesinde iyi dilek temennilerine kapalı olun. Dost ve akrabaların son bir haftada artan “inşallah başarırısın” gibi telefon ve temenniler öğrenciyi strese sokar.


EĞİTİM 2023’TEN SBS VE LYS ÖNCESİ

ÖĞRENCİLERE VE VELİLERE TAVSİYELER

            Eğitim 2023 Derneği Genel Merkez yöneticilerinden Gazi karabulut, “Sınavlarda, bilgi kadar  heyecanı kontrol etme, son günlerde yapılacak olanlar ve veli tutumlarının da önemli olduğunu” belirtti. Karabulut, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda hem öğrencilere hem de velilere bazı tavsiyelerde bulundu. “Özellikle son hafta içinde hem öğrencilerin hem de velilerin sergilediği yanlış yaklaşımların başarıyı gölgelediğini” belirten Karabulut, özellikle velilere yönelik olarak şu açıklamalarda bulundu:

            “Sınava kısa bir süre kaldığında evdeki düzen ve genel hava “her zamanki gibi” olmalı. Örneğin sınava bir hafta kala annenin çocuğuna en sevdiği yemekleri yapması bile olağanüstü davranma anlamına gelir.

 Birçok öğrencimiz sınavdan başarılı bir sonuç alamama durumunda anne ve babalarının kendilerine yönelik sevgi ve güvenlerini kaybedeceklerini düşünmektedirler. “Başarılı olursam beni daha çok severler” düşüncesi onları strese sokmaktadır. Başarılı ya da başarısız her şartta onların yanında olabileceğimizi onlara hissettirmeliyiz.

Okursan hem kendini hem de bizi kurtarırsın” türünde yaklaşımlarda bulunmayın: Toplumdaki maddi kaygılar“iyi bir meslek” düşüncesini de beraberinde getirmektedir. Bunun yerine çocuğu kapasitesi doğrultusunda değerlendirin.

Anne ve babaların “sana güveniyorum” ifadesini öğrenciler genelde “senden bekliyorum” şeklinde algıladıklarından. Bu ifadeyi sıkça kullanmak kaygıyı artırabilmektedir. Eğer çocuğunuzun gerçekten çalıştığını gözleyebiliyorsanız “ne kadar emek harcadığını görüyorum, hiçbir emek karşılıksız kalmaz” demek daha etkili olabilir.

Bazı anne ve babalar bu dönemde çocuklarının yeni kaygılar yaşamaması için her istenileni yerine getirme çabasına girebilirler. Bu tutum yanlışları beraberinde getirir. Ve ardından “Onun için her şeyi yapıyoruz ama yine de olmuyor, ben nerede hata yaptım” tarzında yakınmalar başlar.

 Anne babalarda çok sık gördüğümüz bir davranış türü de belki motivasyon amaçlı başvurulan, ama asla motivasyon oluşturmayan, çocuğunun başarısını yakın çevredeki diğer çocukların başarısıyla karşılaştırma eğilimidir. “Komşunun çocuğu gece yarılarına kadar çalışıyormuş, onların maddi durumu da iyi değil, ama çocuk zehir gibi, nasıl da çalışıyor, sen neden çalışmıyorsun anlamıyorum, yediğin önünde yemediğin arkanda yine de seni çalıştıramıyoruz” türünde bir konuşma genellikle tartışmayla biter. Çocuğunuzu sadece kendisiyle karşılaştırmalısınız.

Yine sınav öncesinde iyi dilek temennilerine kapalı olun. Dost ve akrabaların son bir haftada artan “inşallah başarırısın” gibi telefon ve temenniler öğrenciyi strese sokar.

Bir de sınavdan önceki gece ve sınav sabahı öğrencilerin alışkın olmadığı yiyeceklerden uzak tutulması gerekir. Ve sabah sınav var, diye erken yatmasına sebep olmayın.

Sonuç ne olursa olsun sınav bittikten sonra çocuğunuz ile birlikte güzel vakit geçirip onu karşılıksız sevdiğinizi gösterin.”

Sınava hazırlanan çocuklarla ilgili de “son haftaları bol soru çözerek ve anlaşılmamış konularla ilgili genel tekrarlar yaparak” geçirmelerini tavsiye eden Karabulut “Son iki haftanın deneme sınavları ile geçirilmesi, kısa süreli yürüyüş sporlarının yapılması, sıcak havalardan dolayı su tüketimi ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kısa süreli arkadaş sohbetleri, temiz hava, yatmadan önce yapılacak genel tekrarlar faydalı olur.” Dedi.

 

 

 

 

Bu haber 35 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitime Dair

OCAKBAŞI SOHBETİ

OCAKBAŞI SOHBETİ Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından düzenlenen ocakbaşı sohbeti daveti

KAR TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY

KAR  TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY Doktorların “iki ay” bile yaşamaz dedikleri küçük arkadaşımın her şeye rağmen hayatan gülümseyerek “Ben geldim...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi