Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TÜRKÇENE SAHİP ÇIK !

TÜRKÇENE SAHİP ÇIK !

Tarih 13.Mayıs.2013, 16:29 Editör editör

Allah ,devletimizi devlet yapan , milletimizi millet yapan ,devlet kuran ,hilâli burçlarda dalgalandıran o bilge başbuğlardan razı olsun ,mekanları cennet olsun.

TÜRKÇE  ’ ne  SAHİP ÇIK !

Bu yazıyı yazmaya niyetlendiren Karamanoğlu Mehmet Bey’e ithafımdır. Yüce Allah ondan razı olsun.

            Türk , tarihin birçok döneminde tâbi olduğu dinin abecesi ile yazmış , dinin gereklerini daha iyi anlayıp yorumlamak ve uygulamak için o abeceyi kullanmıştır.

            Ancak Türk milleti arı ve duru Türkçe’sinden vazgeçmemiş,vazgeçmeyi düşünmemiştir. Biz o duruluğu ve saflığı Yunus’ta görürüz, o içten gelen öz söyleyişiyle dilimizden gönlümüze  akmıştır. Bir dörtlükte

Gelin tanış olalım / İşi kolay tutalım

Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz

Arap elifbası 751 senesinden 1928 senesine kadar bizim öz elifbamız olmuştur. Öyle benimsenmiş ki ; hatta okuma bilmeyenler yerde Arapça yazan bir kağıt parçası görseler hemen alıp öpüp yerden kaldırır Kur’an ayeti sanıp bir duvarın içine saklarlarmış. 751 yılında yapılan Talas Savaşı ile birlikte Çin’e karşı direnen Abbasiler,zor durumda kalınca “ Türk yardım dileyene el uzatır ” düsturuyla ezeli düşmanı Çin’e büyük darbe vurmuş, bu hadiseden sonra da atalarımız kitleler halinde İslamiyet’i kabul etmişlerdir.

            Kaşgarlı Mahmut, bundan tam dokuz asır evvel Bağdat’ta Türk dili için şunları söyler :  Türk dilini öğreniniz ! Çünkü Türklerin uzun sürecek saltanatları olacaktır.” Kaşgarlı’nın sözü  gerçekleşmiş Çin’den Avrupa içlerine kadar Türkler ve Türkçe 600 yıldan fazla hüküm sürmüştür.

            O dönemde yazılmış ilk eserler paha biçilemez niteliktedir.Kutadgu Bilig, Atabet’ül Hakayık, Mecalis’ün Nefais ve ilk Lügatımız Divan-ı Lügat’it Türk gibi eserler hep İslam elifbası ile yazılmıştır ve Türkçe’nin gücünü ispat eder vaziyettedir.

İslamlaşan Türk devletleri hem edebiyatta,sanatta hem de devlet işlerinde bu abeceyi kullanmıştır. Bunun olumsuz durumlara sebep olduğu aşikârdır. Genellikle edebiyatta Farsça(İran dili) devletin yazışma dili de Arapça olmuştur. Edebiyat yapan aydınlar ile devlet işlerinde halkın anlamayacağı dili kullanan devlet erkânı arasında uçurumlar meydana gelmiş, köylünün cehaleti hat safhaya ulaşmıştır. Köylü köyünden çıkamamıştır.

Anadolu Selçuklu devleti Türkiye ‘de hakimiyetini kaybettiği sırada Moğol istilâsı baş göstermiş çekik göz baş üstünde baş , taş üstünde taş bırakmamıştır.

            Beylikler bir bir bağımsızlıklarını ilân ederken Türkçe konuşan halk da kuraklığa yenik düşmüş bu durum halkın tekkeler etrafında toplanmasına kadar devam etmiştir. Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi’nin talebeleri Türkiye’yi Türkleştirme ve İslamlaştırma göreviyle onurlandırılırlar. Hacı Bektaş-ı Veli , Mevlana, Yunus Emre, Sarı Saltuk ve Şeyh Edebali kutsal bir harç gibi Türkiye Türklüğünü şekillendirirler.

            Nihad Sami Banarlı , Türkçe’nin Sırları adlı kitabında “ Her dil imparatorluk dili olamaz. Çünkü her millet imparatorluk kuramaz .” diyor. Atam Oğuz’dan ,Bilge’den, Alparslan,Fatih ve Atatürk’ten bu sözün ne demek istediğini çok net bir şekilde anlayabiliyoruz.

 Allah ,devletimizi devlet yapan , milletimizi millet yapan ,devlet kuran ,hilâli  burçlarda dalgalandıran o bilge başbuğlardan razı olsun ,mekanları cennet olsun.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in ne zaman doğduğu bilinmez ,babası Kerimüddin Karaman’dır. Mehmet Bey’in adı sonsuza kadar yaşayacak bu böyle biline …

Hayatı boyunca yaşadıkları,devletini yönetim şekli, kazandığı zaferler, zaptettiği kaleler, emrine aldığı vezirler ne benim ne de sizlerin umrunda…

Karamanoğlu’nun kazandığı en büyük zafer ,kültür zaferidir, dil zaferidir ve Türk devletlerinde bir ilktir.

“Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergâhta, bergâhta ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye.”

Günümüz Türkçesiyle ,

“ Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, ve meydanda Türkçe’den başka dilde söz söylemesin.” (13 Mayıs 1277 )Fermanıyla (kanun) Türkçe’yi hem halkın dili hem de devletin ve edebiyatın dili olarak ilân etmiştir. Türkçe için ilk kanunu da çıkarmış ve “Milli Mücadelenin” mavi gözlü başbuğu Mustafa Kemal Atatürk’e de ilham olmuştur.

Dilinizden utanmayın,Türkçemize sahip çıkın, Türkçesi varken Türkçe kullanın, işyerlerinize Türkçe ad verin , dilimizin bir eksiği yok ya sizin ?

Türkçe ile kalın esen kalın.

 

MESUT YAZANEL," 13 Mayıs Türk Dili Bayramınız Kutlu Olsun." dedi.

Bu haber 61 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

NİĞDE 2. KİTAP FUARI AÇILDI

NİĞDE 2. KİTAP FUARI AÇILDI İşte Fuar Programı

KONFERANSA DAVET

KONFERANSA DAVET Türk Ocakları Niğde şubesi olarak 2016-2017 dönemi faaliyetlerimize 07 Nisan 2017 Cuma günü saat 19 30 da Niğde San...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi