Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SÖZ DİNLEMEYEN ÇOCUKLAR

SÖZ DİNLEMEYEN ÇOCUKLAR

Tarih 08.Mart.2013, 22:39 Editör editör

Çocuklarla konuşurken ağzımızdan hiç düşürmediğiz: Ben senin yaşındayken, benim zamanımda, ben senin yerinde olsaydım.

SÖZ DİNLEMEYEN ÇOCUKLAR

Yumurtadan başka hiçbir şey yemeyen bir çocuğu, anne bası zamanın alimine götürürler. Hocaya çocuğun anne babası; çocuklarını bütün uyarı ve nasihatlerine rağmen yumurtadan başka bir şey yemediğini, bu gidişle de çocuklarının gıdasız kalmasından korktuklarını söylerler.

Durumu dinleyen hoca efendi de şimdi gitmelerini ve kırk gün sonra gelmelerini söyler. Kırk gün sonra anne babasıyla gelen çocuğu kucağına oturtup saçlarını okşayan hoca efendi çocuğa:

“Yavrum bundan sonra çok fazla yumurta yeme, diğer yiyeceklerden de ye” diye nasihat eder.”

Aradan bir iki gün geçtikten sonra gerçekten çocuklarının yumurtayı fazla yemediğini gören aile, soluğu doğruca hocanın yanında alırlar. Hoca efendiye çocuğun anne babası; “hocam madem bir çift sözle çocuğa bu davranışı bıraktıracaktınız da neden bizi kırk gün beklettiniz” diye sorarlar.

Hoca efendi de: “Siz bana çocukla geldiğiniz zaman bende yumurtayı çok sever ve çok yerdim. Çocuğa yumurtayı az yiyebilmesini söyleyebilmem bende kırk gün kendi nefsimde bunu denedim ki çocuğa söylediklerim etkili olabilsin. Yoksa yumurtayı fazla yememesi konusunda şimdiye kadar onlarca kişi söyledi; fakat çocuk kimseyi dinlemedi. Yani anlayacağınız kalpten çıkan söz kalbe tesir ederken ağızdan çıkan söz ise bir kulaktan girip öbür kulaktan çıkacaktır” demiştir.

Çocuklarla konuşurken ağzımızdan hiç düşürmediğiz: “Ben senin yaşındayken, benim zamanımda, ben senin yerinde olsaydım…” gibi cümleler çocuğumuzla iletişimi koparmamıza ve bizi dinlememesine neden olmaktadır.

Çocuklar anne babalarının sözlerini dinlememesinin bir sebebi de çocukların daha küçük yaştan itibaren zihinsel gelişimlerini engellemekten kaynaklanmaktadır.

Anne babalar çocuklarının kendi işlerini kendisi yapan, söz dinleyen, ders çalış demeden ders çalışan ve okulun gözde öğrencilerinden olmalarını isterler.

Çocukların söz dinlememelerini Prof. Dr. Üstün DÖKMEN şöyle açıklamaktadır:

“Anne babanın elinde upuzun bir “ellenmemesi gerekli şeyler” listesi vardır. Çocukların her şeyi el uzatmaları yaramazlık değil zihinsel gelişimlerinin özelliğidir. Aman bunu elleme, buna dokunma....” (İletişim Çatışmaları ve Empati. Sistem yayıncılık)

Üstün Dökmen hocamızın da söylediği gibi çocukların yeni yürümeye başladıkları zaman zihinsel gelişimlerinin bir özelliği olan her şeyle oynamak isteyişi anne-baba tarafından ona dokunma, bunu elleme, oraya gitme, yapma ve etme gibi emirler çocukların hem zihinsel gelişmeleri engellenmekte hem de anne babasıyla iletişim engellerini öğrenmektedirler.

Bu çocuklar ileri yaşlarda iletişim problemi yaşayan, kendi başına buyruk, ders çalışmayan, araştırma yapmayan çevreyi incelemeyen, kitapları karıştırmayan çocuklar, büyüdükleri zaman sadece etrafı gözlemleyen; fakat araştırma şevki kırılmış, ne yapacağını bilmeyen, iş beğenmeyen ve söz dinlemeyen insanlar olacaklardır.

Anne babalar olarak çocukları; “Çocuklarınızı yaşadığınız çağa göre değil, onların yaşayacakları çağa göre yetiştirmek” (Hz.Ali r.a.) gerekiyor.

Çocukla iletişim kurarken çocuğu suçlamak yerine; “şu şekilde davranman hoşuma gidiyor, ödevlerini zamanında yapmadığın için üzülüyorum, böyle söylemen beni üzüyor…” ile başlayan ben dili cümlelerle duygu ve hissettiklerimizi ifade etmemiz iletişimin devamını sağlayacaktır.

“Eve geç gelmenden ve böyle davranmandan hoşlanmıyorum” demeniz çocukta hoşlanılmayan kendisinin değil, davranışlarının olduğunun farkına varmasını sağlayacaktır.

Bunun yanında çocuklara hayır deneceği zaman; “seni seviyorum; ama isteğine hayır” demeniz, çocuğunuz için daha olumlu olacaktır.

Çocuklar sıkıntılı ve üzgün oldukları zaman konuşmak istemezler. Bu durumda çocuğu konuşması için çocuğun üstüne gitmek yerine; “canın herhalde konuşmak istemiyor, ama konuşmak istersen ben seni her zaman dinlemeye hazırım...” mesajı, çocuğun sıkıntılarını sizinle paylaşmasına olanak sağlayacaktır.

Çocukların Söz Dinlemeleri için Neler Yapmalı?

Çocukların okulda ve ileriki yaşantılarında iletişim problemi yaşamayan başarılı kimseler olmaları için; anne babaların çocukların adına, onların işlerini yapmaktan, onların işlerini düşünmekten vazgeçmelidir.

Çocuklarla iletişim problemi yaşamamak için:

• Ben senin yerinde olsaydım, benin zamanında diye başlayan cümlelerden kaçınılmalı.
• Çocukları başkaları ile kıyaslamamalı.
• Çocukların olumsuz davranışları yerine olumlu davranışlar görülerek benlik saygısı yükseltilmeli.
• Çocukların kurallara uymaları ve söz dinlemeleri için kuralların nedenlerini ve amaçlarını çocuğa açıkça anlatmalı.
• Çocuklarla iletişim kurarken onları yargılamamalı.
• Çocukları eleştirmeden ve suçlamadan konuşulmalı.
• Çocukları etkin bir şekilde dinlenilmeli.
• Çocuklara uzun uzun nasihat ve nutuk çekmekten kaçınmalı.
• Çocuklarla konuşurken sen dili yerine ben dili kullanarak konuşulmalı.
• Çocukla konuşurken emir vermekten, tehdit etmekten, ahlak dersi vermekten, yargılamaktan kaçınılmalı.
• Çocuklarla iletişimin devamı için ondan beklentiler onunla birlikte bir kağıda yazıp imzalanarak evin uygun bir yerine asılmalı.
• Çocuklarla, iletişim kurarken anne baba olarak kararlı ve tutarlı davranılmalı. Kuralları uygulamada kararlı ve tutarlı olunmalı.
• Anne babanın çocuk gözünde saygınlığının azalmaması ve çocukla iletişim problemi yaşamaması için kurallara herkes uymalı.
• Annenin koyduğu kuralı baba, babanın koyduğu kuralı annenin kaldırmamalı.
• Çocukların yaşlarına uygun görev ve sorumluluklar verilerek cesaretlendirilmeli.
• Çocuğun çabası ve yaptıkları takdir edilerek bazen ödüllendirilmeli.

Sonuç olarak; çocuklarınızı gerçekten dinlediğinizde, ona zaman ayırdığınızda, konuşurken onu yüreklendirdiğinizde, onunla ilgilendiğinizde, ona fırsat verdiğinizde ve en önemlisi onu koşulsuz kabul edip takdir ediğinizde çocuklarınızla iletişim problemi yaşamayacaksınızdır.

 

Alıntıya Dair

Bu haber 62 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Alıntıya Dair

5 ÖNEMLİ DERS

5 ÖNEMLİ DERS "Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.."

Bitişik Eğik Yazıya Başlarken Yapılan Pedagojik Yanlışlar

Bitişik Eğik Yazıya Başlarken Yapılan Pedagojik Yanlışlar Okuma zihinsel, yazma ise fiziksel bir olaydır. Okulda gerçekleşen okur-yazarlık etkinlikleri sayesinde çocuk toplu...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi