Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EBRU ÇİFTLİK  ' TE HAYAT BULUYOR

EBRU ÇİFTLİK ' TE HAYAT BULUYOR

Tarih 29.Kasım.2012, 20:14 Editör editör

Türk sanatının en güzel süsleme sanatlarından olan ebru, ilçemiz Çiftlik te hayat buluyor. Çiftlik Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gonca Demirtaş ın verdiği bilgiye göre

EBRU ÇİFTLİK ‘ TE HAYAT BULUYOR

 

    Türk sanatının en güzel  süsleme sanatlarından olan ebru, ilçemiz Çiftlik ’ te hayat buluyor.  Çiftlik Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gonca Demirtaş ’ ın verdiği bilgiye göre , Mustafa Kemal Ortaokulu’nda akşam saatlerinde  yapılan ebru kursuna yoğun ilgi var. Kursiyerlerin çoğunluğunu ise öğretmen olması  ilgi çekici , Kurs öğretmeni  Çiftlik Lisesi Resim öğretmeni  Dilek KAYA “ Her ebru kendine has özellikler taşıyor birbirinin aynısı ebru yok her seferinde farklı  eserler ortaya çıkıyor, diyerek  bu sanatın yaşatılmasının ve öğretilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 

Ebru Sanatı Nedir? 
Osmanlı dönemine dayanan ve o dönemin kuralı olan usta-çırak ilişkisi mevcuttur ebru sanatında. Sanatçının iradesi dışında birçok olaydan ve durumdan etkilenebilir. Renklerin suyla dansı,renklerin uyumu ya da renklerin ahengi şeklinde adlandırılır çoğu zaman ebru. Farsça’da bulut,bulut gibi anlamına gelen ebri’den almıştır adını bu sanat.
 Birbiri İçine Geçmiş, Ancak Karışmamış, Bakışla ayırdedilebilecek şekilde duran renk Ve Şekillere "ebru" Denir. Sanat Olarak Ebru, Su Üzerine Serpiştirilen Sıvı Boyanın Rasgele Bezendiği Şekillerin Ve Bu Şekillere Müdahele Edilmesiyle Meydana Gelen Figürlerin Kağıda Aktarılarak Sergilenmesidir. Ebru Sanatının Diğer Bir Özelliği De Geleneksel Türk El Sanatlarından Olmasıdır.
Birçok Eski Eserde Süsleme Amacıyla Kullanılan Ebru, Geleneksel El Sanatlarımızdan Olmasına Rağmen Yakın Zamana Kadar Unutulma Tehlikesi İle Karşı Karşıyaydı. Dünya Çapında Çeşitli Milletler Tarafından Sahiplenmeye Başlanmış, Bazı Ülkelerde Ebru Yapımı Sırasında Kullanılan Malzemeleri Üreten Firmalar Boy Göstermişti. Ebru Sanatında Son Devrin Piri Merhum Mustafa Düzgünman Gerek Yetiştirdiği Öğrencilerle Gerek Bu Sanata Kazandırdığı Anlayışla Manevi Hazinelerimizden Birinin Payidar Kalmasında Büyük Rol Oynamıştır.
Ebru Yapımına Başlamadan Önce Tekne Kitreli Su İle Doldurulur.

Ebru Teknesi Basitçe Alüminyum Bir Baklava Tepsisi Gibidir. Kitre Bir Bitkinin Özü Olup Baharatçılarda (attarlarda) Satılır. Sinme Bir Avuç Veya Tepeleme İki Çoba Kaşığı Kitre İki Litre Kadar Su İçinde 2, 3 Veya 4 Gün Bekletilerek Kitrenin Su İçinde İyice Şişmesi Sağlanır. Şişen Kitre Su İçinde El İle Yoğurularak Suya Karışması Sağlanır. Kitreli Su Boza Kıvamında Veya Az Seyreği Olmalıdır. Hazırlanan Sıvı İnce Bir Tülbent İle Süzülerek Temizlenir. Son Haliyle Tekneye Yavaşça (köpürtmeden) Boşaltılır. 
Ebru Yapımında Toprak Boya Kullanılır.

Değişik Renklerde Toprak Boyalar Ayrı Ayrı İki Cam Yüzey (veya Seramik, Krom) Arasında İyice Ezilir. Ezilme Esnasında Hafif Su Katılır. Ezilme Sonrasında Meydana Gelen Çamur Benzeri Boyaya Sığır Ödü Katılarak 15 Gün Veya Bir Ay Kadar Bekletilir.boyanın Öd Asidiyle Pişmesi Sağlanır. Beklemeden Sonra Mamül Sulandırılarak Kullanılır. Boya Açılmıyorsa Öd Katılır. Rengi Açmak İçin Su Kullanılır. 

Bir Ebru Bir Defa Yapılabilir.

Hazırlanan Boyalar Fırça Veya Metal Çubuk Yardımıyla Daha Önce Hazırlanmış Olan Kitreli Suyun Üst Yüzeyine Damlatılır.boyaların Açılmasını Ve Şekillerin Yuvarlaklığını Kesin Olarak Bilemeyiz. Ancak Fikir Sahibi Oluruz. Yaptığımız Ebrunun Tam Olarak Nasıl Olacağını Değil Neye Benzeyeceğini Bilebiliriz. Bu Yüzden İki Defa Aynı Ebruyu Yapmak İmkansızdır.
Kağıt Tekneye Serilir, İş Tamamlanır.


Kağıt Düzgünce Tekne Üzerine Bırakılır, Görüntünün Kağıda İşlemesi Sağlanır. Kağıt Temiz Bir Ortamda Kurumaya Bırakılır.Bu haber 54 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

NİĞDE 2. KİTAP FUARI AÇILDI

NİĞDE 2. KİTAP FUARI AÇILDI İşte Fuar Programı

KONFERANSA DAVET

KONFERANSA DAVET Türk Ocakları Niğde şubesi olarak 2016-2017 dönemi faaliyetlerimize 07 Nisan 2017 Cuma günü saat 19 30 da Niğde San...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi