Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ÇOK MU ZOR ?

ÇOK MU ZOR ?

Tarih 11.Kasım.2012, 22:38 Editör Arzu METLİ

Geçici bir süreliliğine gönderildiğimiz bu hayatta yapabileceğimiz en kârlı iş, gönüller kazanmaktır.

ÇOK MU ZOR?

 

         Sevgiyi tanımamış kalplerden korkarım ben. Duygu fakiri, karakter yoksulu olur böyleleri. Kin, bencillik, hırs, riyakârlık, merhametsizlik onların yüreklerini kendi kölelerine dönüştürmüştür.

        Onları tanımak, o kadar kolay değildir. En muhtaç zamanlarınızda, en çaresiz hâllerinizde onlarla karşılaşmışsanız gerçek yüzlerini görme şansınız yoktur çünkü o kadar içten, yardımsever ve insanî tavırlar gösterirler ki bunların sahte olabileceğini düşünmenize fırsat vermezler. Günün birinde mutlaka her şeyi fark edersiniz ancak o güne kadar hak etmedikleri bir kıymetle onları yaşatırsınız.

       Bu insan görünümlü fakat insanlıktan nasibini alamamış dar gönüllülerin bu hâlde olmalarının sebeplerinden biri de aileleridir. Her insan, tertemiz bir kalple yaratıldığına göre anne veya baba rollerini üstlenen kişiler, görevlerini hakkıyla yerine getirememiş olabilirler. Gerçek sevgiyi, hoşgörüyü, güveni, iyi niyeti yetiştirmekle sorumlu oldukları insana kazandıramamışlarsa o insan, bir ömür boyu ne gerçekten mutlu olabilir ne de mutlu edebilir çevresindekileri…

       Geçici bir süreliliğine gönderildiğimiz bu hayatta yapabileceğimiz en kârlı iş, gönüller kazanmaktır. Oysaki bunların gönül kazanmak, dost edinmek gibi bir kaygıları asla olmaz. Sizin dostunuzmuş gibi görünmeyi hakikaten çok iyi başarırlar ancak az bir çabayla hakikî dost olmaya yanaşmazlar. Karşılıksız sevmenin o eşsiz lezzetini,  hiç tatmadıkları için hep bir menfaat hesap kitabındadırlar.

       Şöyle bir düşünün, tanımışsınızdır onlardan birilerini… Gözyaşlarınızla, dertlerinizle boğuşurken kesişmiştir yollarınız. Siz de biraz olsun rahatlamak ya da derdinize çare bulmak için konuşmuşsunuzdur onlarla. Nereden bileceksiniz ki ileride en büyük acıyı, hayal kırıklığını size yaşatıp gönlünüzde kapanmayacak yaraları onların açacağını… Bir kalemde silip atar onlar sizi. Hiç korkmadan sizi yarı yolda bırakırlar. Küçük bir çıkar karşılığında hatırınızı satılığa çıkarır, beş kuruşa acımadan satarlar. Ne olduğunu bile anlamaya vakit bulamazsınız. Ömürlük gördüğünüz dostluğunuzda o kişi, size değer vermemiştir yoksa her kara gününüzde ortadan kaybolurlar mıydı?

       Çok mu zor iyi bir insan olmak? Yüreklere huzur veren, ismimizle bile heyecan uyandıran, varlığımızla güven hissettirebilen bir kişi olmayı tercih etmek o kadar güç değil. Bildiklerimizi, o kişiye karşı kullanmak yerine sıkıntılarına çare olmak için uğraşmalıyız. Şu hayatta öyle insanlar mevcut ki belki okuyamamış, diploma sahibi olamamış, bir mevki, makam edinememiş ama kendini yetiştirmeyi, dürüst olmayı başarmışlardır. İnsanlara önem  verirken onun mesleği, tahsil durumu, sosyal statüsü bizi aldatmamalı -bunlar bir ölçüt elbette olamaz- ancak çoğumuz etiketlere takılıp kalmıyor muyuz? 

        Varlığımız, o kadar ince bir çizgide devam ediyor ki her an neyle karşılaşacağımız, başımıza neyin geleceği  belli değil. Aldığımız nefesin belki de kalan birkaç nefesimizden biri olduğunu bilemeyiz. Yarınlar için ne çıkar planları kurgulayanlar var aramızda yarına çıkacağı meçhulken. Kazdığı kuyulara yenilerini eklemek için sabırsızlananlar ne kadar da çok…

        Bütün bu yanlışlardan sıyrılmak bizim elimizde yeter ki gerçekten sevebilelim hayatı ve insanları. Yunusça sevmek, muhakkak herkesin kârı değil fakat yine de her geçen gün daralan, küçülen yüreğimize birilerini ekleyebiliriz. Vazgeçelim intikam almaktan, kalp kırmaktan, yeni dil yaraları açmaktan… Hâlâ şansımız var iyi bir insan olmaya; bir tebessümle kalpleri fethedebilir, paramparça ettiğimiz gönülleri bir çift tatlı sözle tekrar kazanabiliriz. Tek yapmamız gereken: Ne için yaratıldığımızı bir an durup düşünmek…

       Arzu METLİ

Bu haber 48 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayata Dair

İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ

İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ Yaşadıkları, biriktirdiği anılar onu rahatsız etmeye başlamışsa bazı şeyleri yaşanmamış farz edip geçmişe bir sünge...

Merhamet-Bekir Ünver

Merhamet-Bekir Ünver Ne güzel bir duygudur merhamet sahibi olmak. Ne muazzam bir hakikattir merhamet.
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi