Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KALMAK MI ZOR GİTMEK Mİ?

KALMAK MI ZOR GİTMEK Mİ?

Tarih 06.Kasım.2012, 22:39 Editör Mustafa METLİ

?????????????????????

KALMAK MI ZOR GİTMEK Mİ?

 

Hani deveye sormuşlar: ”Yokuşa mı gitmeyi seversin inişe mi?” diye. Deve de “Yav kardeşim düzlük çuvala mı girdi? “ demiş. Aslında bu tipten bir sorudur bu. Ama üzerine birçok şair ve yazar fikir beyan etmiştir. Konunun direk kendisiyle alakalı olmasa da sanat eserlerinde sıkça işlenmiştir bu problem.

 

“Sana mı kaldı fikir beyan etmek?” dediğinizi duyar gibiyim. Olsun kardeşim, birkaç söz de bu garip etse çok mu? Bu acıtasyondan sonra konumuza bir göz atalım. Evet, gördüğümüz üzere konumuz bir soru şeklinde vücuda getirilmiş ve haşmetiyle karşımızda duruyor.

 

Bu soruyu yanıtlamak için hiç tez-antitez olayına girmeden ne hissettiğimi açıklayacağım. Olası bir ayrılık anında kim ne derse desin KALMAK zordur. Düşünsenize bir kere giden gidiyor siz kalıyorsunuz. Giden aktif bir haldeyken siz pasifsiniz. O cevvalken siz sünepesiniz.  Belki de son tribi o yaparak çekip gidiyor ve siz de arkasından öylece, belki de son bir söz bile söyleyemeden, tabir-i caizse öküz gibi bakıyorsunuz. Allah aşkına söyleyin şimdi hangisi zor? Bir ömür boyu o yediğiniz son hava, o uçuşan saçlar, o çarpılan kapılar, o son hareketler gözlerinizin önünden silinecek mi? Hafızanızı silebilecek misiniz?

Belki de severek ayrıldı bu vatandaşlar. Biraz empati yapalım. Kendimizi istediğimiz tarafın yerine koymak serbest. Bir Ayşe bir Ali’yi bırakıp gidiyor mesela. Ayşe, Ali’yi eski çevresinde bırakıyor kendisi de yepyeni âlemlere yelken açıyor. Ali her gördüğü yerde onu hatırlıyor. Hayali gözlerinden gitmiyor. Sonra kulağına şarkılar çalmaya başlıyor. Aslında bu şarkıları kendi beyni çalıyor. Ali biraz alaturka takılıyor. “Şurası göz göze geldiğimiz yer/ Burası söyleşip güldüğümüz yer/ Buralara sık sık gelişim ondan” diyor şarkılarda Zeki Müren. Hâlbuki buralara sık sık gelişinin sebebi gidecek başka yerinin olmaması. Hikâyenin başını hatırlarsak bizim Ali kalan taraftı. Hatta bu kadar sanatçı takılmaz kalan, sonra sonra “damar”a bağlar olayı. Ağaçları kazır, doğa sevgisinden mahrumca ve hunharca. “Adımızı yan yana ağaçlara kazmışlar/ Çocuklar bile biliyor/ Ali Ayşe’yi seviyor.” Ali, kalan taraf olunca içkiye de başlamış sokaklarda naralar atıyor. Ee çocuklar da bilir, neneler de bilir Ali-Ayşe aşkını. Bu arada ağaçlara isim yazan da kendisidir.

Ayşe ne âlemde? O, tebdil-i mekân yaptı. Bir rahatladı bir özgürleşti oooo. Vur patlasın, çal oynasın. Yeni yeni insanlar tanıyor, görmediği caddeler, sokaklar falan. Hayat ona güzel. Yeni bir hayat başlamış. Bir kenarından yapışmaya çalışıyor. Çok meşgul çok. Adres değiştirmiş. Yeni faturalar açtırmış kapattırmış. Ev taşımış. Bunlar buraya uymadı… Ali’yi nasıl hatırlasın? Ona sıra gelmiyor ki…

 

İşi somutlaştırmak lazım kardeşim. Herkes anlasın. Simgelerden imgelerden bahsederim ama bu iş burada çözülsün artık, değil mi? Yuvarlak laflara karnımız tok. Eski bir cumhurbaşkanımız gibi saatlerce gerdan kırarak saatlerce konuşup sözü bir yere vardırmayabiliriz. Bunu yapmayacağım. Yok olmaz, çocuklar bile anlasın Ali’nin Ayşe’yi sevdiğini. Aman ne Ali’si ne Ayşe’si?

Bir otogardasınız. Eşinizi askere yolluyorsunuz ve otobüsünün arkasından az sonra el sallayacaksınız. Düşün bir kere az önce yanınızdaydı. Ama şimdi yanınız boş kaldı. Kim gitti? O. Az önce şu bankta oturmuştunuz. Kaldınız mı bankla bir başınıza. Eve gideceksiniz çay içmiş bir ince belli cam bardakla ve elleri yağlıymış bardakta parmak izlerine rastladınız. Ne kadar kötü bir görüntü değil mi? Düşünün hele. Vallaha bulaşıkları bile size yıktı. Kalmanın neresi iyi kardeşim? Düşünün o askerliği yapıp gelecek ve size yaşanmamış, bir sürü yalan dolan askerlik anısı anlatacak. Siz de ömür boyu dinleyeceksiniz.

 

Bir de vaktiniz tamam oldu. Ecel geldi cihâne baş ağrısı bahane. Vurdunuz fani dünyaya bir tekme çekip gidiyorsunuz. Okuyucular burada şöyle düşünüyor: “Ulan biz niye öldük? Sen öl!” Kardeşim ölmeyip de kazık mı çakacaksınız? Nasıl olsa ölecektiniz. Lütfen hikâyeye konsantre olalım. Herkes arkanızdan ağlıyor. Belki de gülüyorlardır. Hatta oynayanlar vardır “Gitti de kurtulduk” diye olamaz mı? Olamaz tabi siz iyi bir insansınız tabiî ki de olamaz. Herkes ağlıyor ama nasıl? Öyle böyle değil. Üstlerini başını yırtanlar, salya sümük akıtanlar, ağıtlar yakanlar… Sizin bir canınız vardı ve zaten ölecektiniz. Hangisi zormuş anladınız mı şimdi?

 

Bu sorunun cevabı bence burada çözülmedi. Bırakalım da çözülmesin. “Kırk katır mı, kırk satır mı?” muamması devam etsin.

 

 

Bu haber 1199 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayata Dair

Merhamet-Bekir Ünver

Merhamet-Bekir Ünver Ne güzel bir duygudur merhamet sahibi olmak. Ne muazzam bir hakikattir merhamet.

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI Araştırma : Türk Dünyasında kullanılan müzik aletleri
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
BANA NE Kİ
Arzu METLİ Arzu METLİ
HAYATIN İŞARETLERİ
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
İNSANIN KIYMETİ
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi