Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İNSAN YAĞMURLARI

İNSAN YAĞMURLARI

Tarih 13.Eylül.2012, 19:57 Editör Arzu METLİ

Ayrılık ve hasretle kardeştir gözyaşları. Araya giren mesafeler ve uzun yıllar özlemlerimizi perçinlerken yalnızlığımızla baş başa kaldığımız dakikalarda kapımızı çalan onlardır.

 

İNSAN YAĞMURLARI

 

   Dünyaya geldiğimiz anda tanışırız onlarla. Var olduğumuzu tüm gücümüzle duyurmaya çalışırken eşlik ederler bizlere. İnsana insan olduğunu hatırlatan, bence insana en yakışan davranışın somut kanıtlarıdır onlar. Sadık ve vefalı dert ortaklarımıza gözyaşı adını vermişler.

 

     Kimi zaman mutluluktan havalara uçtuğumuzda ortaya çıkıp sevincimize sevinç katmaya çalışırlar. Günlerce, aylarca belki de yıllarca beklediğimiz bir haberi duyunca kendiliğinden çıkıverirler. Bu sebepten olanını yaşamak, elbette herkese nasip olmaz. Mutluluk gibi mutluluk gözyaşları da ulaşılması zor nimetlerdendir. Şöyle bir düşündüğümüzde sevinç gözyaşlarını akıttığımız olaylar sayılıdır ve sınırlıdır. Asıl ortaya çıkış sebepleri: aşklar, acılar, özlemler, ayrılıklar, ihanetler gibi çoğumuzun hayatını dolduran yaşantılardır.

 

     İmkânsız ve çıkmaz bir aşkın, gözyaşlarından ayrı olmasını düşünmek imkânsızdır. Yüreğimizde büyüttüğümüz, bizce kusursuz sevgimiz vefasız yârden karşılık bulamamışsa yardımımıza onlar koşar. Akan her damla, yüreğimize merhem olmaya çalışır. Karşılıksız kalan sevdamıza hıçkırıklarımızla şifa bulmaya çalışırken yine onlar yanı başımızda olurlar. Kızgın bir çöle düşen yağmur misali kırılan kalbimizi bir nebze olsun ferahlatırlar.

 

     Başa çıkılmaz acılar yaşadığımızda gözyaşlarımız bizi yalnız bırakmaz. Çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybettiğimizde yavaş yavaş süzülen damlalar bizi teselli etmeye çalışır. Yokluklarına –çok zor olsa da- alışmak zorunda olduğumuz için ara ara bizi ziyaret etmeyi unutmaz gözyaşlarımız.

 

     Ayrılık ve hasretle kardeştir gözyaşları. Araya giren mesafeler ve uzun yıllar özlemlerimizi perçinlerken yalnızlığımızla baş başa kaldığımız dakikalarda kapımızı çalan onlardır. Yalnızlığın dayanılmaz sessizliğini bizimle paylaşırlar. Can dostu olarak gördüğümüz kişilerle dertleşirken sohbetlerimize ortak olurlar. Eğer yanında ağlayabildiğimiz bir dostumuz varsa dertlerimiz yük olmaktan çıkar. Samimiyetimiz gözyaşlarıyla yoğrularak gerçek dostluğa dönüşür.

 

      Sevgisine toz kondurmadığınız insanın ihanetine uğramışsanız artık sevgiliniz yanaklarınızdan süzülen yaşlardır. Herkes sizi terk etmiş olsa bile onlar sizin yanınızdadır. Yaşadıklarınızı anlamaya çalışırken, hak etmediğiniz acılarla boğuşurken onlar size destek olur. Dışarıdan bakanlar sizi gözyaşlarına boğulmuş görür ve size acımaya başlar ama yeniden hayata tutunabilmek, kendinizi toparlayabilmek için ağlamanız şarttır. Ancak bu şekilde yüreğinizdeki acı hafiflemiş olur. Terk edildiğinde ağlamayan yoktur.

 

       Keşke akan her gözyaşı masum olsa… Timsah gözyaşlarını sıkça döken sahte kişiliklere aldanmamak gerekir. Sizinle üzüldüğünü zannettiğiniz kişiler, çoğunlukla gözyaşlarınızın sebebi olurlar. Bu tip insanlar için beraber ağlayıp beraber güldüğünüzü düşünmek çok saflık olur. Acılarınızın mimarı olanlara gözyaşlarıyla sizi kandırmalarına izin vermemek gerekir.

 

      “Erkekler ağlamaz sözü” de çok boş bir sözdür bence. Ağlamanın, gözyaşlarının cinsiyeti olamaz. İnsan olan ağlar. Yüreklerin katılaşmaması, vicdanların sağır olmaması için o rahmet damlalarına ihtiyacımız var. Taşlaşmış yürekler ancak onlarla yumuşar. Gerçek duyguların eseri olan gözyaşları, asla acizlik olarak değerlendirilemez.

 

    Günahkâr ruhumuzun da Sonsuz Rahmet’ten faydalanabilmesi için gözyaşları aracı olur. Yaradan’ın korkusuyla akıtılan tek bir damla yaş, sonsuz azaptan kurtuluşumuzu sağlar. Belki seccadeleri ıslatacak kadar ağlayamayız fakat verilen süre dolmadan samimi ve tövbekâr olarak akıtacağımız birkaç damla yaş beratımız olabilir.

    

      Bu âlemde her şey zıddıyla mevcuttur. Nasıl ki tebessümlerimiz ve kahkahalarımız bizimleyse sessiz süzülen gözyaşları da bizimle olmalı. Onları bir acizlik, zayıflık güçsüzlük belirtisi olarak görmektense insan oluşumuzun doğal bir sonucu olarak kabul etmek daha akıllıca olacaktır.

                                                       

                    Hayata dair yazılarıyla Arzu METLİ, insanın gözyaşlarına tercüman oldu.

kitaba ula�man�n en kolay yolu


Bu haber 31 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayata Dair

İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ

İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ Yaşadıkları, biriktirdiği anılar onu rahatsız etmeye başlamışsa bazı şeyleri yaşanmamış farz edip geçmişe bir sünge...

Merhamet-Bekir Ünver

Merhamet-Bekir Ünver Ne güzel bir duygudur merhamet sahibi olmak. Ne muazzam bir hakikattir merhamet.
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi