Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ

İNSAN ÇEKER- Arzu METLİ

Tarih 08.Aralık.2017, 21:35 Editör Arzu METLİ

Yaşadıkları, biriktirdiği anılar onu rahatsız etmeye başlamışsa bazı şeyleri yaşanmamış farz edip geçmişe bir sünger çeker.

                          İNSAN ÇEKER


     İnsan, bu hayatta neler çekmiyor ki: Hayırlı bir işe başlarken besmele çeker, Rahman’ın rızasını kazanmak için niyetlenip açlık ve susuzluk çeker, sofraya oturduğunda biraz fazla kaçırsın sonrasında hazımsızlık çeker. Erkekse peygamber ocağında komutanına tekmil çeker, kadınsa bu dünyadaki kutsal vazifelerden biri olan annelik için saatlerce sancı çeker, cesareti yoksa sezaryene girer, sonraki  birkaç  günde ağrı çeker, çocuk sevgisi gibi eşsiz bir duygu için ilk iki yıl uykusuzluk çeker.

    Bazen ruhu sıkılır, bitmeyeceğini düşündüğü dertler çeker, herkesten gizli bir sevda çeker, vuslatın imkânsız olduğunu anlayınca aşk acısı çeker. Akşam oldu mu o hüzne eşlik etmek için evin perdelerini çeker, çakır keyif olmak için bazen şeytana uyup bir meyhanede kafayı çeker, ele verir telkini; kendi yutar salkımı kabîlinden sık sık nutuk çeker, birilerine şirin görünmek, işini yaptırmak için yalakalıkta uzmanlaşır, yağ çeker.

     Kendisi için süslendiğini iddia eder fakat ne tesadüfse başkalarıyla görüşeceği zaman güzel olayım diye fön çeker, farklı sebeplerden yollara düşer, gurbeti kendine mesken tutunca sılanın hasretini çeker, sevdikleri gönlüne düşünce, annesinin yemekleri burnunda tütünce dayanamaz bir ahh çeker,günlük telaşlar onu o kadar yorar ve her şey üst üste gelmişse bir off çeker,soğuk ve yalnız gecelerde ayaklarını uzatıp üstüne kocaman bir yorgan çeker.

     Yaşadıkları, biriktirdiği anılar onu rahatsız etmeye başlamışsa bazı şeyleri yaşanmamış farz edip geçmişe bir sünger çeker. Eline tespihi alıp ya sabır çeker, peygambere salâvatı yanlış anlayıp belli bir cümleyi tekrar ederek- hatta bir süre sonra hiçbir şey hissetmeden- salâvat çeker, yanlış inanışları, hurafeleri, din tüccarlığını fark ettiği için muhalefet olur; batıla karşı hakkı söyleyince şimşekleri üstüne çeker, haddini bilmeyenlere ayar çeker.  

     Ses yok fakat fizik güzelse birden şarkıcı olur ve klip çeker, şansı dönmüşse usta bir oyuncu olduğuna kendini de inandırıp bir film, olmadı bir dizi çeker. Eğitimli bir yönetmense insanların sahte dünyasıyla uğraşmaktan bıkıp hayvanlar âlemine dalar belgesel çeker, ânı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çeker, öğrenciliğinde bir kere de olsa kopya çeker. Neşeli olunca keyfi tavan yapmışsa önce zılgıt sonra halay çeker, mektup yazmaya üşendiği için önemli günleri fırsat bilir ve yakınlarına kısa mesaj çeker, okumayı sevmeyince yün kazağın yıkama talimatını es geçer, kazağı yüksek ısıda yıkatınca kazak çeker.

    Nasıl olsa herkes aynısını yapıyor, benim neyim eksik deyip ev kredisi çeker, cüzdanında paradan çok kredi kartı taşımaya başlayıp bir de borçlarını ödeyemez duruma düşünce bir vahh çeker, imtihan gereği sağlığı bozulduğunda bir dönem hastalık çeker, umudunu yitirmeden sağlıklı, güzel güzleri iple çeker. Kız ise halaya, oğlan ise dayıya çekeceğine kesin gözüyle bakılan çocuk ergenlikte ailesiyle çatıştıkça kime çekti bu çocuk, diye yakınan büyüklerinin kahrını çeker.

      Parayı buldu mu hemen altına son model bir araba çeker, paylaşmayı sevdiği için çevresindeki fakir, fukaranın mutfak masrafını çeker, cep dolu, gönül de zengin olunca dostlarına her fırsatta ziyafet çeker, şık görünmek için üstüne jilet gibi bir takım çeker, kem gözlere denk gelirse nazar çeker. Zâlimin karşısına dikilince dikkat çeker.   

    Acısıyla, tatlısıyla birçok şey yaşar ve her canlı gibi vadesi dolunca gerçek hayatı için sonsuz yolculuğa çıkar, bu yalan dünyadan çeker, gider. Birçok şeyi çeken insan, nedense bir başkasını çekemez…                                                                                                           

                                                                                                                                                      Arzu METLİ

 

Bu haber 109 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayata Dair

Merhamet-Bekir Ünver

Merhamet-Bekir Ünver Ne güzel bir duygudur merhamet sahibi olmak. Ne muazzam bir hakikattir merhamet.

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI Araştırma : Türk Dünyasında kullanılan müzik aletleri
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi