Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BİRAZ DA ARABESK

BİRAZ DA ARABESK

Tarih 04.Haziran.2016, 13:54 Editör Mesut YAZANEL

Benim için Karaman Türkçenin başkentidir , Mehmet Bey'i derslerimde zaman zaman anlatır Türkçeye sunduğu güzelliklerden bahseder öğrencilerime Türkçenin güzelliklerini sevdirmeye çalışırım.


Karaman Güzel Sanatlar Lisesi’nin yıl sonu konserinin davetlisiydik ,tabi nerden ne alaka Karaman diyeceksiniz?  Okul Müdürü Serkan DEMİRTAŞ 'ı lise yıllarımdan beri tanırım, coğrafya öğretmenimdir. İnsanlığına, babacanlığına , samimiyeti ve dürüstlüğüne inanırım Niğde-Karaman değil yolun mesafesi Edirne -Van olsaydı bile fark etmezdi.

Karaman'a varmadan önce Ereğli'de biraz çay molası verdik aklıma dostum, zümrem, site yazarımız Bestami  NAR geldi. Aradım nazik daveti ve misafirperverliği bir kez daha sıkı arkadaşlıklar  iyi dostluklar kurduğumuzun da kanıtı niteliğindeydi. Dostlarla birlikte içilen çayın da keyfine diyecek yoktu , işte hayat bunun için de güzel bir bakıma.

Yollar yıllar öncesine göre daha bakımlı ve daha konforlu seyahat imkanı sunuyor. 12 yıl önce sık sık kullandığım bu yol Ereğli'ye kadar lüks otobüslerle ve ardından terminalde eski model 302 model araçlarla Karaman a' aktarmalı devam ederdi.

Benim için Karaman Türkçenin başkentidir , Mehmet Bey'i derslerimde zaman zaman anlatır Türkçeye sunduğu güzelliklerden bahseder öğrencilerime Türkçenin güzelliklerini sevdirmeye çalışırım. Bunun yanı sıra Karaman deyince Serkan hocamı da eklemeliyim . Yaptığı çalışmalarla , projelerle Karaman'da mihenk taşı olmuş bir öğretmen , bir idareci sıra dışı olmayı hep başarmış genç ve dinamik bir insan ve öğretmen olmamda örnek aldığım hocam.

Üç saat süren yolculuğumuzun ardından Güzel Sanatlar Lisesine ulaşıyoruz. Arkadaşım Yusuf bana rehberlik ediyor  üniversiteyi Karaman'da okumuş , yolları biliyor ve Karaman'ın beş yılda çok değiştiğini söylüyor. Hocamız ve müdür yardımcısı Abdülkadir KARATAŞ Bey karşılıyor bizi okul koridorlarındaki resim sergisini geziyoruz öğrencilerin eserlerini tek tek inceliyorum gerçekten takdire şayan,  resim sergisini gezerken aklıma Mustafa Kemal Atatürk'ün : “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız.” sözleri geliyor . İşte güzel sanatlar bunun için önemli . Bir medeniyetin gelişmişlik düzeyini gösteriyor. Öğrencilerimizin eline sağlık ,  emeklerine sağlık, diyorum.

Konser salonuna geçiyoruz, bu arada şunu da belirmeliyim ki harika bir okul binası yapılmış Güzel Sanatlar Lisesi için adeta bir üniversitenin güzel Sanatlar Fakültesi Kampüsü ayarında, ayaküstü okuldaki öğretmen ve diğer idarecilerle  tanışıyoruz, Müzik Zümre Başkanı Özgür Havuççu, Görsel Sanatlar Zümre Başkanı İshak Ünüvar, Müdür Başyardımcısı Nazmi Coşkun.

Ön sıradan yerimiz ayrılmıştı. Ve Biraz da ARABESK demişlerdi. Konser repertuarında Sezen Aksu, Selami Şahin, ibrahim Tatlıses, Orhan Gencebay ,Müslüm Gürses gibi bir döneme damga vurmuş sanatçıların eserlerinden özenle seçilmiş eserlere yer verilmişti . Son yıllarda dinlediğim en nezih ve güzel konserdi , diyebilirim.Gençler eserleri o kadar güzel yorumladılar ki hayatımda unutamayacağım bir geceydi.

Emeği geçen öğrenci öğretmen ve idarecilere çok teşekkür ediyorum, esen kalın.

Bu haber 51 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür-Sanat

NİĞDE 2. KİTAP FUARI AÇILDI

NİĞDE 2. KİTAP FUARI AÇILDI İşte Fuar Programı

KONFERANSA DAVET

KONFERANSA DAVET Türk Ocakları Niğde şubesi olarak 2016-2017 dönemi faaliyetlerimize 07 Nisan 2017 Cuma günü saat 19 30 da Niğde San...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi