Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
EĞİTİM OYUNU

EĞİTİM OYUNU

Tarih 23.Şubat.2012, 09:23 Editör Mesut YAZANEL

Eğitim bireyde istendik davranışlar kazandırma İşidir. Meslek davranışı temel aldığı için de bireyin gelişimini izlemek , ölçmek geribildirim sunmak bir büiün içinde ele almak gerekir.

EĞİTİM OYUNU

Eğitim bireyde istendik davranışlar kazandırma İşidir. Meslek  davranışı  temel aldığı için de bireyin gelişimini izlemek , ölçmek geribildirim sunmak bir büiün içinde ele almak gerekir.

Her zaman eğitimciler idareciler, veliler , öğretmenler ve en temel varlık sebebimiz, geleceğimizin teminatı, gül bahçemizin gülleri öğrencilerimiz sistemin bozuk olduğundan yakınmaktadırlar.

Benim öğrencilik yıllarımda da aynı senaryolar söz konusuydu. İlkokul ,ortaokul  ve lisedeyken hatta üniversite sınavına girerken bile değişen öğretim sistemlerinden yakındığımı çok iyi hatırlıyorum. Öğrenim hayatım boyunca bütün sınavlara girmiş büyük tecrübeler edinmiş sınavı bir hayat felsefesi olarak benimsemiş biri olarak DPY,AÖL,OKS,ÖSS,KPPSS,PBYS vs. örnekleri çoğaltmak mümkün birçoğunda ter döktüm.

Genç bir nüfusa sahibiz,

Tabii olarak insanları sınavla elemek zorundayız sadece sınav mı ? Özelliklerine göre de mesleğe yönlendirmeliyiz. Sürekli değişen müfredat ve eğitim programlarıyla genç ve güçlü nüfusun beynini bulandırmaktan başka bir şey yapılmadığı kanısındayım.

Yakın zamanda şöyle bir eğitim tarihine baktığımızda 1800’lü yılların sonunda eğitim devrimi yapan ülkelerin bugün dünyada söz sahibi olduğu görülmektedir.

Gelecek eğitimle gelecek.

Gelecek ancak milli eğitim politikalarıyla olur.Başka kültürlerin eğitim anlayışlarıyla bu iş yürümez. Eğitim milli olmalıdır. Kendi öz kültürümüzle  yoğrulmalıdır.

Ülkemizde ise savaşlar ,savaşlar ve savaşlardan çıkan milli mücadele dönemiyle başlayan tevhidi tedrisatla devam eden yeni Türk alfabesiyle adeta sıfırdan başlayan bir eğitim söz konusudur. Ve ardında yine 2. Dünya Savaşı ve açlık ,kıtlık, sefalet. Yine Türk eğitimi son sıralarda.Geri planda bilinçli olarak bırakılmış sanki.

Sonra 60’lı yıllar köy enstitüleri,öğretmen okulları, test tekniğinin ilk defa uygulandığı ve sınav sisteminin uygulandığı  dönem daha ülkemizde sadece  dört üniversite var. Şimdilerde özel üniversitelerle birlikte iki yüze yakın yükseköğretim kurumu var.Muhakkak ki sayısının fazla olması kaliteli olduğu anlamına gelmez. Daha sonra darbeler , en çok da eğitim sistemi darbelerden darbeyi alır.80’li yıllar yine darbe yine ihtilal yine siyasi kaos tam da toparlamıştık derken, okuyan,düşünen, , üretmeyen, mücadele eden gençler yine yollarda yine sokaklarda , hapislerde , idam sehpalarında 80’li yıllarda da eğitim yine en büyük darbeyi alıyor. O dönemden sonraki kuşak  okumayan  üretmeyen bir toplumu oluşturdu, tüketici damgasını yedi. Çünkü bunun sebebini ben sıkıntıları çeken kuşağın kendi evlatlarına uyguladığı telkinlerin olumsuz yansıması olarak görüyorum.

80’ler , 90’lar,2000’li yıllar üretmeden ,gelişmeden, tüketici tost yiyen ,ayran içen, cebinde en son model cep telefonuyla havasını atan, sosyal ağların müptelası hatta bağımlısı olan bir gençlik oldu.

Ve o darbelerin faturası Türk Gençliğine kesildi. Atatürk’ün bu vatanı emanet ettiği Türk Gençliği…Necip Fazıl Kısakürek’in Türk Gençliği…

Alt yapı olmadan ilkokullar ilköğretim okulu oldu.

İşin farklı bir boyutu da 90’lı yılların sonunda ilkokulların 5+3 sisteminin tek çatı altında ilköğretim okuluna dönüştürülmesiydi, alt yapı olmadan gerekli bina ve öğretim yöntemi olmadan hem öğretmen yetiştirmede aksaklıklar , felsefi ve pedagojik eksiklikler bugünkü çarpıklığın da bir sebebidir.

ÖSS sistemi ve YÖK’ün yanlış uygulamaları da buna ortam hazırladı. 2003 yılında kapatılmaya çalışılan öğretmen açığı 2004 ve daha sonraki yıllarda bir çığ gibi büyüdü. Ve ücretli sözleşmeli köleliğe sebep olmuş, eğiti oyunu kuralarına göre bilinçli bir şekilde oynanmıştır. Yabancı devletlerin baskısı ve Orta Doğudaki karmaşa ülkemizde krize sebep olmuş yine bu gelişmelerden eğitim en büyük zararı görmüştür. Verilen seçim sözleri vaatleri tutulmamış,meydanları boş bulanlar istedikleri gibi at oynatma hakkını bulmuştur.

Yine bir on yıl sonra , her on yılda olduğu gibi, liseler üç yıldan dört yıla çıkarılmış, zaten zorunlu ilköğretim anlayışıyla eğitimin kalitesi düşürülmüştü, değişen OKS,SBS uygulamalarıyla içinden çıkılmaz bir hale gelmiş, Anadolu Liselerinin sayısı artmış ancak artan sayıyla kalitesi düşmüştür.

Devlet baba yine zenginin yanında.

Çıkarılan yönetmeliklerle özel okullara destek verilmiş belli bir bölümüne devlet sahip çıkmış , parası olana özel okul yolu açılmış fakir fukara kendi kaderine terk edilmiş sanki bir kast sistemi uygulanmak istenmiştir.

Çalınan ÖSS ve KPSS sınav sorularının failleri hala bulunmuş ve cezalandırılmış değil.Bu da sistemin gevşekliğinden kaynaklanmaktadır.

1+4+4+4 = 13 Yıl Zorunlu Eğitim Geliyor. Haydi Öğrenciler Yaşadınız.

Bugünlerde 4+4+4 siteminden bahsediliyor ve belli bir süre sonra da yürürlüğe girecek, sınavla öğrenci alan liselerinde başarı ve kalitesinin düşeceği kaygısındayım.Sanki sayı artınca eğitimin kalitesi de artıyor , hayır herkesi lise mezunu yapmak liselere vurulan en büyük darbedir.Gençliği oyalamaktır.Sanki bu kasıtlı yapılıyor.Sanki kalitenin düşürülmesi hedefleniyor…

Söylenecek o kadar söz var ki ….

 

Hasan YENİGÜL, eğitim sistemini değerlendirdi.


Bu haber 40 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitime Dair

OCAKBAŞI SOHBETİ

OCAKBAŞI SOHBETİ Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından düzenlenen ocakbaşı sohbeti daveti

KAR TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY

KAR  TANEM’İN DÜNYASI-TÜLAY ATABEY Doktorların “iki ay” bile yaşamaz dedikleri küçük arkadaşımın her şeye rağmen hayatan gülümseyerek “Ben geldim...
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
KENDİNE İYİ BAK
Arzu METLİ Arzu METLİ
İNSAN ÇEKER
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
EĞİTMEK Mİ ÖĞRETMEK Mİ?
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi