Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Afganistan’da Bitmeyen Savaş ve Türkler

Afganistan’da Bitmeyen Savaş ve Türkler

Tarih 19.Ekim.2015, 09:27 Editör editör

Turgay Düğen'in konuşmacı olarak katıldığı Türk Ocağı Niğde Şubesinde Ocakbaşı Sohbeti düzenlendi.OCAKBAŞI SOHBETİ-TURGAY DÜĞEN


Niğde Türk Ocağı’nda 16 Ekim 2015 tarihinde “Afganistan’da Bitmeyen Savaş ve Türkler” başlıklı bir sohbet gerçekleştirildi. Niğde Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden Turgay Düğen’in konuşmacı olduğu toplantıda Afganistan coğrafyası tarihi, siyasi ve ekonomik boyutlarıyla detaylı olarak değerlendirildi. Niğde Türk Ocağı Şubesi 2015 Kurban Bayramında “Bizi Bekleyenler Var” sloganıyla bir organizasyon gerçekleştirerek, Afganistan’a gitmiş ve Türkiye’den toplanan 232 kurbanın orada kesilmesine vesile olmuştu. Niğde’den Afganistan’a giden grubun içinde bulunan Turgay Düğen, organizasyon sürecinde zaman zaman sorulan “Afganistan’da ne işimiz var?” sorusunun Cumhuriyet tarihimizin başından itibaren Türk dış politikasının da sürekli gündeme gelen bir sorusunu olduğunu belirtti. Düğen, Sakarya Savaşı öncesi Mustafa Kemal Paşa’nın Fevzi Çakmak’a emir vererek, 20 seçkin subayın hazırlanarak Afganistan’a gönderilmesini, buradaki orduyu eğitmelerini, Afganistan Hanının İngiliz yanlısı olması durumunda da Hanı devirip Türk yanlısı bir Hanın başa getirilmesini istediğini belirterek, Türkiye için en zor dönemde dahi Afganistan’ın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. 460 yılından 1747 yılına kadar Afganistan’daki kesintisiz Türk hakimiyetini haritalar üzerinden anlatan Düğen, 1747’den itibaren “Büyük Oyun” olarak adlandırılan bölgedeki İngiltere ve Rusya mücadelesini ve 1979 yılında Afganistan’ın Sovyetler tarafından işgalini anlattı. 1979’dan itibaren Afganistan’da bitmeyen bir savaş halinin olduğunu belirten Düğen, bu sonu gelmeyen savaşla birlikte Afganistan’da üst ve orta sınıfın parça parça ülkeyi terk ettiğini, bu durumun da Afganistan’ı geriye doğru sürüklediğini söyledi.

Turgay Düğen konuşmasının ikinci kısmında Niğde Türk Ocağı’nın Afganistan’daki temaslarını ve Kurban organizasyonunu anlattı. Kurbanlar ve yardımlar için hem mağduriyet ve ihtiyaç noktasında hem de Turan coğrafyasının stratejik öneme haiz olması noktasında Afganistan’ın Faryab vilayetindeki Andkoy ilçesinin çok doğru bir tercih olduğunu belirten Düğen, bölgedeki Türklerin durumundan ve sorunlarından bahsetti. İslami kurallara hassasiyetle kesilen kurbanların, köy muhtarları tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine düzenli bir şekilde dağıtıldığını belirten Düğen, aynı zamanda buradaki ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinin tek tek ziyaret edilerek her birine zarflar içinde yirmişer dolar dağıtıldığını belirtti. Afganistan’da yapacak daha çok işimiz var diyen Düğen, bundan sonraki süreçte Afganistan’daki Türkler için su kuyularının açılabileceğini, bölgeye uygun tarım sisteminin geliştirilebileceğini ve bölgede kendi kendini sürdürebilen bir ekonomik sistemin temellerinin atılabilmesi noktasında yapılabilecek işler hakkında da önerilerde bulundu.


Doç.Dr. Metin Hakan SEVERCAN , bildirdi.Bu haber 828 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayata Dair

Merhamet-Bekir Ünver

Merhamet-Bekir Ünver Ne güzel bir duygudur merhamet sahibi olmak. Ne muazzam bir hakikattir merhamet.

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI Araştırma : Türk Dünyasında kullanılan müzik aletleri
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
BANA NE Kİ
Arzu METLİ Arzu METLİ
HAYATIN İŞARETLERİ
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
İNSANIN KIYMETİ
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi