Yazanel Edebiyat
ANASAYFA FORUM FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRKÇESİ VARKEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TURAN İÇİN YOLLARA DÜŞTÜLER

TURAN İÇİN YOLLARA DÜŞTÜLER

Tarih 08.Ekim.2015, 20:36 Editör editör

Bu Kurban Bayramında " Bizi Bekleyenler Var" diyerek yollara düştüler. Niğde'den Türkmen ve Özbeklerin yaşadığı Andhkoy ilçesinde yaklaşık 1000 aileye kurbanlarımızı ulaştırdılar.

NİĞDE'DEN ANDHKOY'A GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Niğde Türk Ocağı Şubesi olarak 2015 yılı Kurban Bayramı öncesinde “Turan İçin Kurban Vakti – Bizi Bekleyenler Var” sloganıyla Kurban Bayramında, isteyenlerin kurbanlarının Afganistan’da kesilip oradaki soydaşlarımıza dağıtılacağını duyurmuştuk. Turan coğrafyasındaki manevi bağları güçlendirecek olan bu gönül seferberliğine birçok kişi desteğini esirgememiş ve Türkiye’den Afganistan’daki soydaşlarımıza, 232 Kurbanımızın dışında maddi yardımlarımız ve hediyelerimiz de ulaşmıştır. Niğde Türk Ocağı’ndan Fatih Yücel, Gazi Karabulut ve Turgay Düğen’in oluşturduğu üç kişilik grup 20 Eylül 2015 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’e ulaşmışlar ve burada Afganistan bürokrasisinde yer alan önemli Türkmen temsilcilerle Afganistan’daki genel gelişmeler üzerine bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. İki gün süren Kabil ziyaretinin ardından Mezar-ı Şerif’e geçen grubumuz buradan da Cevizcan vilayetine geçmiştir. Burada Cevizcan Valisi makamında ziyaret edilmiş, kendisiyle bölgedeki gelişmeler ile ilgili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Cevizcan vilayetinin merkezi olan Şibirgan’da bölgedeki Türkmenlerin soydaşları ve tarihi kökleri ile bağlarını güçlendirmek amacıyla kurulan “Oğuzlar Derneği” ve  General Raşid Dostum’un liderliğindeki “Cümbüş-i Milli Partisi’nin Gençlik Kolları Başkanlığı” ziyaret edilmiştir.

22 Eylül akşamı Türkmen ve Özbeklerin yaşadığı Andhkoy ilçesine geçen grubumuz Arife Günü Türkiye’deki hayırseverlerin vermiş oldukları paraları 20 dolar olarak ayırarak zarflara konulmuş ve bölgedeki muhtarların önceden belirlemiş olduğu ihtiyaç sahibi 62 aileye, evleri tek tek ziyaret edilerek elden ulaştırılmıştır. Aile ziyaretleri sırasında çocuklarda unutulmamış, onlara da yerel para cinsinden bayram harçlıkları da verilmiştir. Aynı zamanda oradaki soydaşlarımızla sohbet edilmiş, dertleri dinlenmiş ve Türkiye’deki kardeşlerinin selamları iletilmiştir. Ayrıca, bölge okullarından durumu en kötü olan okula 1000 dolar nakit yardımında da bulunulmuştur.

Kurban Bayramının birinci gününde bayram namazının ardından özenle hazırlanmış kurban kesim alanında bir araya gelinerek dualar edilmiş ve tekbirlerle kesim işlemine başlanmıştır. Her bir kurbanın kesimi esnasında toplu olarak vekâletlerin devredildiği kişi Kasaplara tek tek vekâletleri isimleri zikrederek vermiş ve her bir kurban üzerinde kurban sahibinin adı ile fotoğraflanmış ve kamera kaydı yapılmıştır. Kesimlerin hemen ardından parçalama işlemi gerçekleşmiş olup, etler üçer kiloluk poşetler halinde itina ile paketlenmiştir. Kurban etlerinin dağıtımı ise son derece adil ve titiz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Andkhoy bölgesindeki muhtarların destekleri ile Kurban öncesinde yaklaşık binin üzerinde ihtiyaç sahibi haneler belirlenmiş ve bu hanelere Bayram günü dağıtımdan pay alabilecekleri imzalı kâğıtlar dağıtılmıştır. Türk bayrağı, Afganistan bayrağı ve ocağımızın simgesi olan Bozkurt resminin bulunduğu kağıtlarda mahalle ismi, muhtarın ismi ve imzası, hane sahibinin adı, kurban alanına geleceği saat özellikle belirtilmiştir. Yedi farklı mahalleye etlerini almaları için farklı saatler belirlenmiş ve bu saatlerde ellerindeki imzalı kâğıt ile gelen herkese üç kiloluk et paketinden birer adet verilmiştir. Kesim işlemi devam ederken Türkiye’deki bazı hayırseverlerin desteği ile alınmış oyuncaklar, bölgedeki çocuklara dağıtılmıştır. Gün sonunda 232 kurbanın kesim ve dağıtım işleminin bitmesinin ardından Türkiye’den giden arkadaşlarımız 25 Eylül günü Türkiye’ye dönmüşlerdir.

 

Türk Ocağı Niğde Şb. Başkanı Doç. Dr. Metin Hakan SEVERCAN bildirdi.
Bu haber 788 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hayata Dair

Merhamet-Bekir Ünver

Merhamet-Bekir Ünver Ne güzel bir duygudur merhamet sahibi olmak. Ne muazzam bir hakikattir merhamet.

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI

KOPUZ VE TÜRK DÜNYASI HALK ÇALGILARI Araştırma : Türk Dünyasında kullanılan müzik aletleri
Halil MANUŞ Halil MANUŞ
BANA NE Kİ
Arzu METLİ Arzu METLİ
HAYATIN İŞARETLERİ
Ozan ERBABİ Ozan ERBABİ
MUSTAFA KEMAL’İM
Bayram AKTAŞ Bayram AKTAŞ
İNSANIN KIYMETİ
Bekir ÜNVER Bekir ÜNVER
YİNE HAZAN, YİNE HÜZÜN
Mustafa BATMAN Mustafa BATMAN
GÖZLERİ PERİ BİR DENİZ KIZI
Mahmut ÇAĞATAY Mahmut ÇAĞATAY
BİN OLURUZ
Gazi KARABULUT Gazi KARABULUT
ÖZLÜYORUM
Mustafa METLİ Mustafa METLİ
YOKSUN
Mesut YAZANEL Mesut YAZANEL
BİRAZ DA ARABESK
Erhan EROĞLU Erhan EROĞLU
NİĞDE KALESİ AHMEDEK BÖLÜMÜ
ESAT HALAÇOĞLU ESAT HALAÇOĞLU
ANNEMİN ARDINDAN
İhsan UĞRAŞ İhsan UĞRAŞ
BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA
Aydın UZKAN Aydın UZKAN
LÂL CERİHALAR
Veli HAYTA Veli HAYTA
''NE OLURSAN OL GEL'' EĞİTİM ŞART
Bestami NAR Bestami NAR
BAHAR GELDİ Mİ ?
Mehmet KESKİN Mehmet KESKİN
YOK..
A. TEMİR A. TEMİR
Gerçek Kahramanlara Mektuplar
Aydın ORHAN Aydın ORHAN
öYLECE
Yunus KIZIL Yunus  KIZIL
GÜNEŞ NE ZAMAN DOĞACAK?
Özcan CANPOLAT Özcan CANPOLAT
MUHAYYELAT
Hilal ÇAPKINER Hilal ÇAPKINER
ÖTE...
İbrahim YILMAZ İbrahim YILMAZ
MUHALİF RÜZGAR
Ümit SİVRİKAYA Ümit SİVRİKAYA
FUTBOL TERÖRÜ
Bekir ÇINAR Bekir ÇINAR
DOĞRU KONUŞALIM DOĞRU YAZALIM
Birgül UZUN Birgül UZUN
UZAKLARDAKİ ZEYTİN AĞACI
Osman DEMİRTAŞ Osman DEMİRTAŞ
Bakıp da Göremediklerimiz

YAZAN-EL EDEBİYATA DAİR - Edebiyata ve Sanata Dair Ne Varsa Bu sitedeki eserler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca korunmaktadır.
RSS | Yazar İçin | Yazarlık

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi